Partia socialiste në pushtet propozoi taksimin me 10 % të pensionistëve europianë rezidentë në Portugali, deri tani të çliruar nga taksat për pensionet e tyre për dhjetë vjet, një ndryshim ky i propozuar në ligjin për financat 2020, i paraqitur sot.

“Të huajt me status rezident jo të zakonshëm pushojnë së përjashtuari nga taksat dhe do t’i nënshtrohen një norme taksimi prej 10 % mbi të ardhurat e tyre”, deklaroi Catarina Mendes, kreu i grupit parlamentar socialist në një konferencë për shtyp.

Vitet e fundit, Portugalia ka tërhequr mijëra pensionistë europianë.

Në mes të krizës financiare, vendi u kishte akorduar këtyre pensionistëve dhjetë vjet heqje të taksës mbi të ardhurat në vitin 2009, me kusht që ata të banonin në Portugali të paktën gjashtë muaj në vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb