Themeluesi i Tesla-s, Elon Musk, është liruar nga keqbërja për një postim në Twitter, në të cilin ai tha se kishte “siguruar fonde” për të privatizuar prodhuesin e makinave elektrike.

Musk u përball me një padi grupore të ngritur në emër të aksionerëve të Tesla-s, të cilët argumentuan se ai i mashtronte ata me postimet e tij në gusht 2018.

Blerja e propozuar prej 72 miliardë dollarësh (60 miliardë £) nuk u realizua kurrë.

Nëse juria e San Franciskos do ta kishte shpallur Musk përgjegjës, ai mund të ishte urdhëruar të paguante miliarda dollarë dëmshpërblim.

Nëntë anëtarëve të jurisë iu deshën më pak se dy orë për të marrë vendimin e tyre të premten pasdite.

Musk – i cili donte që gjyqi të zhvendosej në Teksas, ku është vendosur Tesla, duke argumentuar se nuk mund të merrte një gjykim të drejtë në San Francisko, e mirëpriti rezultatin.

Duke marrë Twitter, platformën e mediave sociale që ai bleu për 44 miliardë dollarë tetorin e kaluar, ai postoi: “Falë Zotit, mençuria e njerëzve ka mbizotëruar!”

“Unë jam thellësisht mirënjohës për gjetjen unanime të jurisë për pafajësinë në çështjen “Tesla 420 take-private”.

Në qendër të padisë ishte postimi i zotit Musk në Twitter më 7 gusht 2018: “Po shqyrtoj marrjen e Tesla-s private me 420 dollarë. Financimi i siguruar”.

Paditësit gjithashtu argumentuan se Musk kishte gënjyer kur ai postoi në Twitter më vonë gjatë ditës se “mbështetja e investitorëve është konfirmuar”.

Çmimi i aksioneve u rrit pas postimeve në Twitter, por ra përsëri brenda disa ditësh pasi u bë e qartë se marrëveshja nuk do të realizohej.

Humbjet e investitorëve u llogaritën deri në 12 miliardë dollarë, sipas një ekonomisti të punësuar nga aksionerët.

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) paditi Musk për postimet e tij në Twitter, duke e akuzuar atë për gënjeshtra ndaj investitorëve. Musk pranoi të largohej si kryetar i bordit të Tesla-s dhe u pajtua me 20 milionë dollarë.

Gjatë gjykimit tre-javor, Musk, i cili gjithashtu drejton SpaceX dhe Twitter – kishte argumentuar se mendonte se kishte një angazhim verbal nga fondi sovran i pasurisë së Arabisë Saudite për marrëveshjen.

Gjatë gati nëntë orëve në qëndrimin e dëshmitarit, njeriu i dytë më i pasur në botë tha: “Vetëm sepse unë postoj diçka në Twitter nuk do të thotë që njerëzit e besojnë atë ose do të veprojnë në përputhje me rrethanat.”

Aksionerët kishin argumentuar se “fondet e siguruara” sugjeronin më shumë se një marrëveshje verbale.

Thjesht një ‘twitter i keq’?
Edhe pse çmimi i aksioneve të Tesla-s u rrit pas postimit të postimit në Twitter, Musk gjithashtu vuri në dyshim nëse tweet-et e tij kishin ndonjë efekt në çmimin e aksioneve të Tesla-s.

“Në një moment postova në Twitter se mendova se, për mendimin tim, çmimi i aksioneve ishte shumë i lartë… dhe u rrit, gjë që është kundërintuitive”, tha ai duke argumentuar se efekti që tweet-et e tij kanë në çmimin e aksioneve mund të jetë i paparashikueshëm.

Ai nuk ishte në gjykatë kur u lexua vendimi, por ai ishte i pranishëm gjatë fjalëve përfundimtare më herët të premten, pasi portretet e tij në duel u vizatuan nga ekipet juridike rivale.

Nicholas Porritt, një avokat për aksionerët e Tesla, tha: “Shoqëria jonë bazohet në rregulla. Ne kemi nevojë për rregulla për të na shpëtuar nga anarkia. Rregullat duhet të zbatohen për Elon Musk si gjithë të tjerët.”

Avokati i Musk, Alex Spiro, tha: “Vetëm sepse është një postim i keq në Twitter, nuk e bën atë një mashtrim”.

Pas vendimit, Porritt tha: “Ne jemi të zhgënjyer me vendimin dhe po shqyrtojmë hapat e ardhshëm”.

Musk ishte përgjithësisht i qetë gjatë dëshmisë së tij – edhe pse nganjëherë dukej i mërzitur në radhën e marrjes në pyetje.

Kishte edhe kohë mendjelehtësie. Pasi një avokat që përfaqësonte aksionerët e quajti aksidentalisht Elon Musk “Mr. Tweet”, Elon Musk ndryshoi menjëherë emrin e tij në Twitter në të njëjtin emër.

Disa drejtorë të Tesla-s dëshmuan gjithashtu, duke përfshirë James Murdoch, djali i Rupert Murdoch. Ata dëshmuan se Musk nuk kishte nevojë që bordi i Tesla-s të rishikonte postimet e blerjes në Twitter.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb