Gati 920 persona u arrestuan në mitingjet e mbajtura të mërkurën në mbrëmje nëpër qytetet ruse kundër mobilizimit të pjesshëm të shpallur nga Kremlini këtë mëngjes.

Nga të arrestuarit, 394 u kapën në Moskë.

Shumë të arrestuar në Shën Petersburg – 376 protestues, si dhe 40 në Yekaterinburg, 23 në Perm, 22 në Ufa, 19 në Krasnoyarsk, 20 në Chelyabinsk, 19 në Krasnoyarsk, 14 secili në Voronezh dhe Krasnodar, nga 10 në Kalin dhe në Saratov, dhe më pak se 10 të arrestuar në qytetet e tjera. Në total, persona u arrestuan në 38 qytete të vendit. Forcat e sigurisë përdorën forcë kundër disa pjesëmarrësve në mitingje.

Raportohet se në komisariatin e Shën Petersburgut, forcat e rendit nuk i lejojnë të arrestuarit të përdorin tualetin, (që përbën torturë). Në Kaliningrad, një grua u arrestua pasi kishte veshur një xhaketë me vija blu dhe të verdha. Në Izhevsk, muzikantë të rrugës u kapën.

Vala e protestës përfshiu Rusinë këtë pasdite, duke u nisur nga mitingjet në Lindjen e Largët dhe Siberi.

Në Moskë, policia filloi të ndalonte protestuesit menjëherë pas fillimit të marshimit. Pjesëmarrësit u përpoqën të krijonin një zinxhir në fillim të rrugës Arbat në qendër të qytetit. Disa nga protestuesit brohoritën: “Jeta fëmijëve tanë” dhe “Vendosni Putinin në llogore”. Shumë shpejt forcat e rendit filluan arrestimin e njerëzve.

Siç tha një nga të arrestuarit për portalin “ OVS-Info ”, më shumë se dhjetë persona janë futur në vagona me freski. Njërit prej protestuesve i ka rënë të fikët teksa po ndalohej. Ndër të tjera, në protestë morën pjesë edhe gra, djemtë e të cilave tani janë në moshën e rekrutimit.

Në Shën Petersburg, rreth 50 protestues marshuan drejt Katedrales së Shën Isakut. Pjesëmarrësit e aksionit brohoritën: “Jo luftë” dhe “Jo mobilizim”. Të pranishmit u rrethuan nga policia. Sipas “OVS-Info”, protestuesit janë rrahur me shkopinj në momentin që po ndaloheshin.

Njerëzit po arrestohen gjithashtu në Yekaterinburg, Vladimir, Tver dhe qytete të tjera.

Siç u raportua më herët më 21 shtator, Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin, shpalli mobilizim të pjesshëm në të gjithë vendin, i cili hyn në fuqi menjëherë. Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se 300,000 rezervistë do të thirren për shërbim.

Pas shpalljes së mobilizimit të pjesshëm në Rusi, lëvizja Vesna bëri thirrje për një aksion proteste gjithë-ruse.

Aleatët e figurës së burgosur të opozitës Aleksey Navalny u bënë thirrje gjithashtu rusëve që të marrin pjesë në demonstratat në rrugë, duke deklaruar gjithashtu se mbështesin çdo formë proteste, duke përfshirë vënien e zjarrit në zyrat e rekrutimit ushtarak.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb