Shumica e qytetarëve amerikanë janë të bindur se presidenti aktual Joe Biden është shumë i vjetër për të marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Sipas sondazhit Yahoo News/Yougov, 68% e të anketuarve janë në këtë mendim.

Siç u përmend, në mesin e mbështetësve të Partisë Demokratike, shumë pajtohen se mosha e Biden është një problem, 48% e mbështetën këtë deklaratë, dhe vetëm 34% nuk ​​ishin dakord me të. Sa i përket votuesve të pavarur, 71% janë të sigurt se presidenti amerikan është “shumë i vjetër” për mandatin e dytë.

Në të njëjtën kohë, Biden ende nuk e ka shpallur zyrtarisht pjesëmarrjen e tij në zgjedhjet e vitit 2024, megjithëse foli për mundësinë e një vendimi të tillë. Nëse presidenti amerikan vendos të marrë pjesë në votim dhe të fitojë, atëherë në fillim të mandatit të dytë, ai do të jetë 82 vjeç dhe në fund 86 vjeç.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb