Punimet për eliminimin e pasojave të sulmeve raketore ruse janë duke u zhvilluar në rajonin e Kievit.  Oraret e ndërprerjeve të energjisë elektrike për orë nuk janë aktualisht në fuqi në rajon.

Deklarata është bërë nga Oleksiy Kuleba, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Kievit në Telegram.

Sipas tij, inxhinierët energjetikë po punojnë intensivisht në mënyrë që rajoni i Kievit të kthehet në ndërprerjet e planifikuara të energjisë sa më shpejt të jetë e mundur.

Megjithatë, Kuleba tha se rreth gjysma e rajonit do të ketë pa energji elektrike në ditët në vijim.

Siç është raportuar, raketat ruse goditën objektet energjetike në rajonet e Kievit, Vinnytsia dhe Odesa më 5 dhjetor. Pavarësisht kësaj, rrjeti i energjisë i vendit është duke funksionuar. Në disa rajone, janë vendosur mbyllje emergjente për të balancuar sistemin dhe për të shmangur aksidentet.

Forcat mbrojtëse të Ukrainës rrëzuan mbi 60 nga më shumë se 70 raketa të lëshuara nga forcat ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb