Organizatorët thonë se deri në 120,000 vetë kanë protestuar në kryeqytetin çek duke bërë thirrje për dorëheqjen e kryeministrit Andrej Babis. Protesta është një nga më të mëdhatë në vend që nga rënia e komunizmit në vitin 1989.

Babis është akuzuar për shpërdorime të subvencioneve të BE-së. Ai ka mohuar çdo shkelje dhe ka sulmuar një kontroll të fundit të Komisionit Europian që u publikua në media javën e kaluar.

Në përfundimet paraprake, auditimi përcaktoi që grupi i tij Agrofert nuk duhej të kishte qasje në fondet e zhvillimit të Bashkimit Evropian gjatë viteve të fundit për shkak të konflikteve të interesit.

Protestuesit mbanin figurat e Babisit me “dorëheqjen”  si mesazh. Babis është individi i dytë më i pasur i vendit. Ai ka sulmuar një projekt-raport të fundit të BE-së duke kërkuar kthimin e mbi 17 milionë eurove në subvencione.

Kryeministri Babis erdhi në pushtet në vitin 2017 në krye të partisë populiste ANO . Ai bëri fushatë në një platformë anti-korrupsion dhe euroskeptik, duke formuar një qeveri të pakicës me socialdemokratët e krahut të majtë. Megjithë demonstratat për ta larguar atë, partia e tij ANO  doli e para në muajin e kaluar të muajit të zgjedhjeve të BE, me 21.2% të votave.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb