Predhat e artilerisë së qeverisë siriane goditën një fshat në enklavën e fundit rebele në vend, duke vrarë katër fëmijë nga e njëjta familje, thanë punonjësit e shpëtimit dhe një vëzhgues i luftës.

Punëtorët e shpëtimit në zonat opozitare, të njohura si Helmetat e Bardha, thanë se predhat ranë të shtunën në lagjet e banuara në fshatin Qastoun, në perëndim të provincës Hama, duke plagosur rëndë pesë persona të tjerë.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR) me qendër në Britani, një monitorues i luftës, tha gjithashtu se katër fëmijë u vranë në sulm.

Luftimet janë pjesë e një përshkallëzimi të vazhdueshëm ushtarak në zonën veriperëndimore të Sirisë, e cila ishte nën armëpushimin e ndërmjetësuar nga Rusia dhe Turqia që vitin e kaluar.

Rajoni Idlib është shtëpia e gati tre milionë njerëzve, dy të tretat e tyre të zhvendosur nga pjesët e tjera të vendit gjatë luftës civile dhjetëvjeçare.

Ushtria e rriti bombardimin e enklavës veriperëndimore kur Presidenti Bashar al-Assad  dha betimin e tij në detyrë për një mandat të ri, duke u zotuar se do të bënte “çlirimin e atyre pjesëve të atdheut që ende duhet të jenë” një nga prioritetet e tij kryesore.

Qeveria siriane, e cila u pajtua me armëpushimin e negociuar Rusi-Turqi vitin e kaluar, është zotuar të rivendosë kontrollin mbi territorin që ka humbur gjatë konfliktit 10-vjeçar.

Armëpushimi në mars 2020 u negociua midis Turqisë, e cila mbështet opozitën siriane dhe trupat e vendosura në zonë.

Në atë kohë, ajo ndaloi një fushatë dërrmuese qeveritare ajrore dhe tokësore të mbështetur nga Rusia që synonte rimarrjen e rajonit.

Forcat qeveritare po luftojnë gjithashtu me luftëtarët në provincën jugore të Deraa.

Raundi i fundit i luftimeve, i cili filloi muajin e kaluar në zonë, është përshkruar nga SOHR si përplasjet më të rënda që kur shumica e provincës Deraa u kthye nën kontrollin e qeverisë në 2018.

Shumë ish-rebelë qëndruan në Deraa në vend që të evakuoheshin nën një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Moska tre vjet më parë,  i janë bashkuar ushtrisë ose kanë mbetur nën kontrollin e pjesëve të krahinës.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb