Elon Musk tha së fundmi se do të mbështeste rivalin e Donald Trump, Ron DeSantis, në vitin 2024 nëse guvernatori i Floridës do të kandidojë për Shtëpinë e Bardhë.

“Po”, tha Musk në një postim në Twitter kur u pyet nëse do të mbështeste DeSantis në 2024, pasi sugjeroi se nuk e kishte gjetur kandidatin e tij ideal mes radhëve të demokratëve.

“Preferenca ime për presidencën e vitit 2024 është dikush i ndjeshëm dhe i qendrës. Unë kisha shpresuar se do të ishte rasti për administratën e Bidenit, por deri më tani jam zhgënjyer”, shkroi Musk në Twitter.

Vërejtjet e miliarderit të Tesla dhe Twitter janë shenja më e qartë e mbështetjes së tij politike, pasi ai tregoi në qershor të këtij viti se ai ishte ende duke menduar për preferencën e tij republikane për president, por tha se ishte “i prirur drejt” DeSantis .

Lëvizja mund të jetë një nxitje për DeSantis në atë që republikanët presin të jetë një betejë e ashpër midis Trump dhe DeSantis për nominimin presidencial, ndërsa Guvernatori i Floridës fitoi një shumicë në zgjedhjet afatmesme të këtij muaji, ndërsa Trump nnga ana tjetër u kritikua pas reulztateve të fundit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: