Matjet e kryera në stacionet në Heraklion, Chania dhe Finokalia Lassithi, në kuadër të bashkëpunimit të Universitetit të Kretës me Rajonin, japin të dhëna mbi ndotjen e ajrit të shkaktuar nga zjarret e shumta në rajonin më të gjerë të Mesdheut Lindor .

Evolucioni i atmosferës, sipas shkencëtarëve nga Laboratori i Proceseve Kimike Mjedisore , Universiteti i Kretës, është si më poshtë: “Në orët e para të mëngjesit të 7/8/2021, u rritën përqendrimet e ndotësve nga zjarret që ndodhin në vendin tonë. Kjo pasqyrohet në matjet nga stacioni në Finokalia, ku nivelet e gazit të monoksidit të karbonit (CO) katër herë më të lartë se normalja , u regjistruan karboni i zi i grimcuar ose tymi 10 deri në 12 herë më i lartë se sfondi, si dhe përqendrimet e aerosolit PM10 mbi 50 / m3 për pesë minuta, fakt që vërehet rrallë në mungesë të pluhurit të shkretëtirës ”.

 

Siç theksojnë studiuesit, këto nivele janë të krahasueshme me matjet aktuale në Athinë. “Në Heraklion përqendrimet e rritura përkohësisht të PM2.5 u vunë re përkohësisht gjatë natës deri në mëngjes herët, por ato shpejt ranë në nivelet normale. Përqendrimet e larta u shoqëruan me masa të gazta, me origjinë fillimisht nga Peloponezi, dhe më pas nga Atika dhe Evia, duke mbajtur një ngarkesë të konsiderueshme ndotëse nga zjarret katastrofike. Ndryshimi në drejtimin e erës dhe zvogëlimi i intensitetit të zjarreve, rezultoi në shpërndarjen e ndotësve dhe uljen e niveleve të tyre “.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb