Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha të shtunën se paketa historike 1 trilion dollarëshe e infrastrukturës që Kongresi e miratoi të premten, do të krijojë miliona vende pune. Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, presidenti Biden e quajti këtë javë “javën e infrastrukturës”. Ish-Presidenti Donald Trump kishte shpallur “Javën e Infrastrukturës” në vitin 2018, por nuk arriti të miratonte një projektligj të tillë megjithëse ndërmori disa përpjekje gjatë presidencës së tij.

Zoti Biden tha se do të nënshkruante projektligjin dypartiak “së shpejti” duke e kthyer në ligj në një ceremoni zyrtare me pjesëmarrjen e të gjithë atyre që punuan për të, si demokratë edhe republikanë. Amerikanët do t’i shohin efektet e ligjit në muajt e ardhshëm, tha ai. Ligji dypartiak i infrastrukturës do të krijojë vende pune në projektet për modernizimin e rrugëve dhe urave, si edhe do të transformojë sistemin e transportit të vendit tha ai.

Votimi 228 me 206 që u krye të premten vonë në Dhomën e Përfaqësuesve është një triumf për demokratët e presidentit Biden, të cilët kishin debatuar për muaj të tërë mbi propozimet ambicioze të shpenzimeve që përbëjnë pjesën më të madhe të programit të tij të brendshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: