Franca ka evakuuar 538 persona nga Sudani, tha presidenti Emmanuel Macron, pasi një armëpushim hyri në fuqi pas 10 ditësh luftime urbane.

Qytetarët francezë përbënin 209 nga numri i përgjithshëm i të evakuuarve, tha Macron në fillimin e një këshilli të mbrojtjes në pallatin Elysee.

Macron tha gjithashtu se lëndimet e marra nga një ushtar francez gjatë evakuimit nuk ishin më të rrezikshme për jetën.

Një armëpushim 72-orësh i ndërmjetësuar nga SHBA-ja ndërmjet gjeneralëve ndërluftues të Sudanit hyri zyrtarisht në fuqi të martën pasi luftimet vranë qindra, plagosën mijëra dhe shkaktuan një eksod masiv të të huajve.

Forcat e Armatosura Sudaneze (SAF) dhe Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF) ranë dakord për armëpushimin “pas negociatave intensive”, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

Ofertat e mëparshme për të ndërprerë konfliktin nuk kishin arritur, por të dyja palët konfirmuan se kishin rënë dakord për ndalimin tre-ditor.

Ministria e Jashtme franceze njoftoi të hënën se kishte mbyllur ambasadën e saj në Khartoum “deri në njoftimin e mëtejshëm”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb