Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan është shpallur “Personaliteti Global Mysliman” nga një gazetë nigeriane islame për vitin e tretë radhazi.

Erdoğan u shpall fitues i Çmimit të “Personalitetit Global Mysliman 2020”, nga editori i gazetës nigeriane “Muslim News Nigeria”, Rasheed Abubakar.

Edicioni i parë i çmimit u mbajt në vitin 2018 për nder të arritjeve myslimane në profesione, përfshirë qeverisjen dhe administratën.

Në një deklaratë, Abubakar tha se edhe pse viti 2020 ishte shumë sfidues për botën për shkak të shpërthimit të pandemisë së COVID-19 e cila ka prekur të gjitha aspektet e përpjekjeve njerëzore, Erdoğan mbeti i përkushtuar për kauzën e drejtë dhe arritjet e tij tejkaluan ato të viteve të mëparshme.

Deklarata potencon se shfaqja e presidentit turk si një udhëheqës vizionar dhe pragmatik ka qenë një bekim jo vetëm për Turqinë, por për komunitetin e gjerë mysliman global, i cili “ka rënë pre e luftës së kombeve grabitqare”.

“Nga kultivimi dhe konsolidimi i aftësive kombëtare të shtetit turk dhe ekonomisë së saj lokale, presidenti Erdoğan filloi t’i tregonte botës se çfarë mangësie kishte nga mungesa e standardeve islame në çështjet e të drejtave të njeriut, politikës dhe drejtësisë dhe barazisë në çështjet ekonomike”, thuhet më tej.

Deklarata thekson se disa nga arritjet e tij përfshinin rihapjen e xhamisë Aja Sofja, çlirimin e rajonit të Malësisë së Karabakut, sigurimin e pakove të ndihmës për vendet e goditura rëndë nga pandemia e COVID-19, ndihma humanitare për komunitetet e margjinalizuara myslimane, angazhimin e palëkundur ndaj çështjes palestineze dhe ngritja e zërit kundër islamofobisë.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb