Rusia dhe Ukraina po përdorin armët më të rënda kundër njëra-tjetrës, por ato të Rusisë janë më të fuqishme, thotë presidenti finlandez Sauli Niinisto.

Duke folur gjatë bisedimeve për politikën e sigurisë në Finlandë, Niinisto thotë se Finlanda dhe vendet e tjera perëndimore kanë qenë të kujdesshme që të furnizojnë Ukrainën vetëm me armë që do t’i përdorte edhe Rusia, duke u siguruar që Perëndimi nuk mund të akuzohet për përshkallëzimin e situatës, sipas komenteve të raportuara nga Kompania finlandeze e transmetimit (Yleisradio Oy).

Por ai gjithashtu thotë se armët ruse janë më të forta dhe përfshijnë bomba termobarike, të cilat ai i përshkruan si “armë të shkatërrimit në masë”.

Armët termobarike janë të diskutueshme sepse ato janë shumë më shkatërruese se eksplozivët konvencionalë të përmasave të ngjashme dhe kanë një ndikim të tmerrshëm te këdo që kapet në rrezen e tyre të shpërthimit.

Ukraina dhe vendet e NATO-s kanë akuzuar më parë Rusinë për përdorimin e tyre në konflikt.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb