Evropianët e konsiderojnë suksesin e Bashkimit Evropian të garantuar, ndërkohë që përqendrohen shumë në problemet e tij, deklaroi ditën e martë në Vjenë presidenti Gjerman, Frank Walter Steinmeier, duke bërë thirrje për një këndvështrim më pozitiv.

“Ne flasim shumë për Evropën kur gjërat venë keq apo kur marrëveshjet dështojnë, por jo mjaftueshëm për Evropën normale, që është duke funksionuar shumë më mirë nga se mendohet”, tha Steinmeier gjatë një fjalimi para studentëve të universitetit, shkruan ATSH.

Kreu gjerman i shtetit ishte i pranishëm në një event bashkë me homologët e tij austriak dhe sllovak, Alexander Van der Bellen dhe Andrej Kiska, ku folën kundër populizmit dhe lëvizjeve evroskeptike.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: