Presidenti rus Vladimir Putin mori një dhuratë të pazakontë për ditëlindjen e tij të 70-të të premten, një traktor.

Ndërsa liderët e disa vendeve ish-sovjetike u takuan në Pallatin Konstandin të epokës cariste në Shën Petersburg, Presidenti Aleksandër Lukashenko i Bjellorusisë i dhuroi Putinit një certifikatë dhuratë për automjetin. Traktorët kanë qenë krenaria e industrisë bjelloruse që nga kohërat sovjetike.

Lukashenko, një lider autokratik që ka qeverisur ish-kombin sovjetik me një dorë të hekurt për gati tre dekada ndërsa kultivonte imazhin e një njeriu të popullit, u tha gazetarëve se përdorte një model në kopshtin e tij të ngjashëm me atë që i dhuroi Putinit.

Nuk ishte e qartë se si lideri rus iu përgjigj dhuratës, të cilën e zbuloi zyra e Lukashenkos.

Putin nuk e përmendi dhuratën në fjalimet televizive në fillim të takimit, kur foli për nevojën për të diskutuar mënyrat e zgjidhjes së konflikteve midis ish-kombeve sovjetike .

Ai theksoi gjithashtu nevojën e shkëmbimit të informacionit për të luftuar terrorizmin, drogën ilegale dhe krime të tjera.

Udhëheqësit e Komonuelthit të Shteteve të Pavarura, një aleancë e vendeve ish-sovjetike, kanë një tjetër mbledhje për të marrë pjesë javën e ardhshme në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana.

Whatsapp Image 2022 10 09 At 12.55.39 Am
Whatsapp Image 2022 10 09 At 12.55.39 Am

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb