Presidenti i Ekuadorit Guillermo Lasso shpalli të mërkurën një gjendje të jashtëzakonshme 30-ditore në katër provinca të Azuay, Imbabura, Sucumbios dhe Orellana, duke përmendur një përshkallëzim të dhunës në protestën indigjene.

Kjo deklaratë është bërë pasi dhuna, e cila shpeshherë ka ardhur së bashku me protestat, ka prekur rendin shoqëror, tha Lasso në një dekret të nxjerrë nga Sekretariati i Përgjithshëm. të Komunikimit të Presidencës.

Forcat e Armatosura dhe njësitë e Policisë Kombëtare do të vendosen në të katër provincat për të ruajtur sigurinë publike dhe rendin shoqëror.

Sipas gjendjes së jashtëzakonshme, nga e mërkura do të kufizohet ushtrimi i të drejtës së lirisë së organizimit dhe tubimit dhe do të vendoset shtetrrethimi gjatë natës.

Në Orellana dhe Sucumbios, e gjithë zona ku ndodhen fushat e naftës dhe objektet e prodhimit të naftës është shpallur “zonë sigurie”.

Kjo ishte hera e tretë që presidenti i Ekuadorit shpalli gjendjen e jashtëzakonshme pasi protesta mbarëkombëtare e pacaktuar filloi më 13 qershor.

Protesta u thirr nga Konfederata e Kombësive Indigjene të Ekuadorit (Conaie), organizata më e madhe indigjene në vendin e Amerikës së Jugut. Ajo kërkon një listë të koncesioneve ekonomike dhe sociale duke përfshirë uljen e çmimit të naftës dhe benzinës me 40 cent.

Deri më tani janë raportuar gjashtë vdekje dhe 150 arrestime për forma të ndryshme dhune, sipas Policisë Kombëtare të Ekuadorit.

Në përleshjet me protestuesit u plagosën 228 policë dhe u shkatërruan 11 automjete policie dhe 11 stacione policie.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb