Në kryeqytetin e Kilit, Santiago, është shpallur gjendje e jashtëzakonshme pas demonstratave që përfshinë vendin.

Gjendja e jashtëzakonshme u njoftua nga presidenti Sebastian Pinera para gazetarëve, pasi protestat kundër rritjes së tarifave të metrosë u shndërruan në dhunë.

 

Gjendja e jashtëzakonshme e shpallur për 15 ditë mund të zgjatet edhe për 15 ditë të tjera nëse konsiderohet e nevojshme.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb