Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, është shprehur se vendi i tij është i interesuar për anëtarësim në Bashkimin Evropian, jo një alternativë ndaj anëtarësimit.

“Ne do t’i mbështesim të gjithë, duke përfshirë edhe komunitetin politik evropian, nëse kjo është një formë tjetër që mund të çojë në përshpejtimin e këtij procesi”, tha Gjukanoviç pas takimit të liderëve të Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor në Bruksel.

Presidenti malazez tha se mesazhi më i rëndësishëm i dërguar në Samit ishte se Ballkani Perëndimor kishte vendin e tij në BE dhe se ishte shumë e rëndësishme që të rikthehej besueshmëria në politikën e reformave në rajon, në mënyrë që të vazhdojmë të arrijmë standardet dhe të kualifikohemi për anëtarësim në BE.

Ai shtoi se tani për tani nuk ka gatishmëri për të diskutuar datat e anëtarësimit të vendeve në BE, por se ekziston vullneti për të punuar në përmirësimin e mjedisit, në radhë të parë në heqjen e pengesave që janë shfaqur, më drejtpërdrejt në rastin e Marrëdhëniet e Bullgarisë me Maqedoninë e Veriut.

“Është në nivelin e mendimeve individuale me zë të lartë. Nuk mund të flisja për këtë si politikë të BE-së. Pozicioni ende nuk ka të bëjë me datat, por për krijimin e një mjedisi në të cilin procesi do të përshpejtohet.
Ekziston një konsensus për këtë.

Është shumë e rëndësishme që gjatë diskutimeve u përsërit se ideja e një komuniteti politik nuk është një zëvendësim i anëtarësimit, por një kuadër i ri, i cili plotëson marrëdhëniet institucionale midis Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian që mund të ndihmojë në përmirësimin e mëtejshëm të procesit të anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor”, tha Gjukanoviç.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb