Presidenti i Meksikës tha të martën se ai nuk do të marrë pjesë në Samitin e Amerikave të muajit të ardhshëm në Los Anxhelos nëse administrata e Biden përjashton Kubën, Venezuelën dhe Nikaraguan, duke shtuar zërin e tij në paralajmërimet në rritje për një bojkot nga disa liderë në të gjithë rajonin.

Presidenti Andrés Manuel López Obrador ka thënë javët e fundit se qeveria amerikane nuk duhet të përjashtojë askënd nga samiti, por ai nuk kishte kërcënuar më parë se do të qëndronte në shtëpi.

“Nëse përjashtojnë, nëse jo të gjithë ftohen, një përfaqësues i qeverisë meksikane do të shkojë, por unë nuk do të shkoja”, tha López Obrador gjatë konferencës së tij të përditshme për shtyp, pas një vizite në Kubë. Ai tha se sekretari i tij i punëve të jashtme, Marcelo Ebrard, do të shkojë.

Mungesa e presidentit meksikan do të ishte një goditje për samitin që pritet të merret shumë me çështjen e migrimit në kufirin SHBA-Meksikë. Administrata Biden ka punuar për muaj të tërë për të krijuar konsensus rajonal. Anëtarët e kabinetit kanë vizituar rajonin duke u kërkuar aleatëve të forcojnë kontrollet e imigracionit dhe të zgjerojnë programet e tyre të azilit.

“Qëllimi ynë është … të nënshkruajmë një deklaratë rajonale mbi migracionin dhe mbrojtjen në qershor në Los Anxhelos, kur Shtetet e Bashkuara të presin Samitin e Amerikave,” tha Presidenti Joe Biden në mars, kur priti presidentin e Kolumbisë Iván Duque në Shtëpinë e Bardhë.

Ai bëri thirrje për “një kornizë të re se si kombet në të gjithë rajonin mund të menaxhojnë kolektivisht migrimin në hemisferën perëndimore”.

Një bashkëpunim i tillë do të jetë kritik pasi SHBA-ja përballet me problemin e numrit të lartë të emigrantëve që mbërrijnë në kufirin e saj jugor dhe përgatitet të heqë një kufizim të kërkesave për azil atje në fund të këtij muaji që pritet të tërheqë edhe më shumë emigrantë në veri.

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Brian Nichols, ka thënë më herët se qeveritë e Kubës, Venezuelës dhe Nikaraguas kanë treguar se nuk e respektojnë demokracinë dhe nuk do të kishin gjasa të merrnin ftesa. Dhe SHBA nuk e njeh as Nicolas Maduro të Venezuelës si udhëheqës ligjor të vendit.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, nuk ishte e përkushtuar kur u pyet për ftesat të martën, duke thënë se “një vendim përfundimtar nuk është marrë”.

“Nuk kemi marrë ende një vendim se kush do të ftohet dhe ende nuk janë bërë ftesa”, tha Psaki gjatë konferencës së saj të përditshme për media.

Udhëheqësit e vendeve të Karaibeve kanë diskutuar gjithashtu një bojkot kolektiv të samitit nëse kombet përjashtohen dhe kanë kritikuar planin e SHBA për të ftuar liderin e opozitës venezueliane Juan Guaidó. SHBA e njeh atë si presidentin legjitim të atij vendi, por shumë vende të Karaibeve nuk e njohin atë.

“Ne nuk besojmë në politikën e izolimit të Kubës dhe Venezuelës. Ne nuk e njohim Juan Guaidó si president të Venezuelës. Në këto rrethana, Antigua dhe Barbuda nuk do të marrin pjesë”, tha kryeministri i atij vendi, Gaston Browne.

Ai tha se një konsensus për të bojkotuar samitin nëse vendet përjashtoheshin kishte dalë nga takimi i ministrave të jashtëm të Karaibeve në Belize në mars, “por nuk jam i sigurt nëse konsensusi do të ketë”.

Kryeministri i Shën Vincentit, Ralph Gonsalves kishte një qëndrim të ngjashëm: “Nëse Guaidó shkon për të përfaqësuar Venezuelën, nëse amerikanët do ta bënin këtë do të ishte një akt marrëzie,” tha Gonsalves në një program radioje të fundjavës, duke thënë se Shën Vincenti mund të mos marrë pjesë nëse Maduro përjashtohet.

Kuba është një anëtar aktiv i komunitetit të kombeve të Karaibeve dhe ishulli i qeverisur nga komunistët ka ofruar mijëra bursa falas për studentët e mjekësisë, inxhinierisë dhe të tjerë të Karaibeve që nga mesi i viteve ’70. Qeveritë e njëpasnjëshme të Venezuelës kanë ndihmuar vendet e Karaibeve me banesa të parafabrikuara dhe naftë të lirë.

Një zyrtar i lartë i administratës Biden tha se kthimi është kryesisht në përgjigje të një shtytjeje të fortë diplomatike nga Kuba, një gur prove shumëvjeçare për të majtën e Amerikës Latine  dhe se SHBA pret që pak liderë të ndjekin kërcënimet për të kapërcyer samitin.

Në prapaskenë, disa liderë të Karaibeve sinjalizuan se planifikojnë të marrin pjesë, sipas zyrtarit, i cili foli në kushte anonimiteti për të diskutuar mbi komunikimet private diplomatike.

Zyrtari tha se administrata pret që të marrin pjesë edhe López Obrador dhe Jair Bolsonaro i Brazilit.

Kuba u përjashtua nga gjashtë samitet e para hemisferike, të mbajtura nga 1994 deri në 2012. Por Kuba u ftua në mbledhjen e 2015 në Panama pas kërcënimeve në rritje për bojkot nga liderët e majtë të Amerikës Latine nëse përjashtohej si dhe një shkrirje në marrëdhëniet me SHBA nën Presidentin Barack Obama, i cili takoi liderin kuban Raul Castro në këtë ngjarje.

Kuba gjithashtu u ftua në samitin e fundit në Peru në 2018, por Kastro dërgoi ministrin e tij të jashtëm në vend të kësaj, sepse Maduro i Venezuelës nuk ishte ftuar. As presidenti amerikan Donald Trump nuk mori pjesë.

Argjentina, e cila aktualisht mban presidencën e rradhës të Komunitetit të Shteteve të Amerikës Latine dhe Karaibeve, lëshoi ​​gjithashtu një apel këtë muaj për të shmangur përjashtimin e çdo qeverie.

Në një postim në Twitter, e quajti samitin “një mundësi të shkëlqyer për të ndërtuar një hapësirë ​​për takime në të cilat marrin pjesë të gjitha vendet e hemisferës” dhe u kërkoi organizatorëve “të shmangin përjashtimet që pengojnë të gjithë zërat e hemisferës në dialog dhe të dëgjohen. ”

López Obrador la të hapur mundësinë që ai të mund të merrte pjesë nëse administrata e Biden fton të gjitha vendet. Ai vuri në dukje se samitet e mëparshme nuk kishin përjashtuar asnjë vend dhe fajësoi për situatën aktuale pakicat politike në SHBA që mbështesin një “politikë armiqësore”.

“Ka ende kohë para samitit dhe ne mund të arrijmë në një marrëveshje, por ne duhet të bashkohemi të gjithë, të kërkojmë unitetin e Amerikës,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb