Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador të hënën kritikoi sërish bllokadën ekonomike të udhëhequr nga SHBA kundër Kubës.

“Unë mendoj se Kuba nuk duhet të izolohet, duke folur politikisht. Ju nuk duhet të mbytni kubanët për të vendosur të qëndrojnë në Kubë,” tha Lopez Obrador gjatë konferencës së tij të zakonshme ditore për shtyp, duke iu referuar sanksioneve që Shtetet e Bashkuara kanë vendosur në ishull për mbi gjysmë shekulli.

“Unë jam kundër bllokadës, mendoj se është çnjerëzore. Askush nuk ka të drejtë të izolojë dhe të mbysë një popull,” u tha presidenti gazetarëve në Pallatin Kombëtar në Mexico City, duke kritikuar këto masa si “të prapambetura”.

Vendet kanë të drejtë të zgjedhin sistemin e tyre të qeverisjes në përputhje me veçoritë dhe historinë e tyre, tha Lopez Obrador.

Sanksionet e SHBA-së kundër Kubës u rritën gjatë administratës së ish-presidentit Donald Trump, i cili anuloi fluturimet amerikane në të gjitha destinacionet kubane, përveç Havanës dhe ndaloi anijet e lundrimit të ankoroheshin në ishull.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb