Presidenti kinez Xi Jinping dhe presidenti peruan Pedro Castillo shkëmbyen të martën mesazhe urimi për 50 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike dypalëshe.

Xi vuri në dukje se Kina dhe Peruja, megjithëse të ndarë gjeografikisht, gëzojnë shkëmbime miqësore të vjetra dhe një bazë solide për marrëdhëniet dypalëshe.

Që nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike 50 vjet më parë, të dyja palët kanë thelluar besimin e ndërsjellë politik dhe kanë zgjeruar bashkëpunimin praktik si dhe shkëmbimet mes njerëzve, duke vendosur një shembull të mirë të solidaritetit, bashkëpunimit dhe zhvillimit të përbashkët midis Kinës dhe vendeve të Amerikës Latine, tha Xi.

Që nga fillimi i epidemisë së COVID-19, Kina dhe Peruja kanë qëndruar në solidaritet dhe kanë ndihmuar njëra-tjetrën, kanë punuar në mënyrë aktive në luftën kundër epidemisë dhe bashkëpunimin e vaksinave dhe kanë demonstruar vizionin e një komuniteti me një të ardhme të përbashkët për njerëzimin me veprime konkrete, shtoi ai.

Xi tha se i kushton rëndësi të madhe zhvillimit të marrëdhënieve Kinë-Peru dhe është i gatshëm të punojë me Castillo-n për të shfrytëzuar 50-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike si një mundësi për të përmirësuar përafrimin e strategjive të zhvillimit të të dy palëve, për të përmirësuar bashkëpunimin e tyre në fusha të ndryshme, të udhëheqin njerëzit në të gjithë sektorët në të dy vendet për të çuar përpara miqësinë tradicionale dhe për të shtyrë partneritetin gjithëpërfshirës strategjik Kinë-Peru në një nivel të ri.

Nga ana e tij, Castillo vuri në dukje se Peruja dhe Kina janë të dyja qytetërime të lashta me disa mijëra vjet histori. Në bazë të miqësisë tradicionale, marrëdhëniet dypalëshe janë përmirësuar në partneritet strategjik gjithëpërfshirës vitet e fundit, shtoi ai.

Castillo tha se Peruja i kushton rëndësi të madhe zhvillimit të marrëdhënieve me Kinën dhe e falënderoi atë për ofrimin e një numri të madh furnizimesh dhe vaksinash për të mbështetur luftën e Perusë kundër COVID-19.

Presidenti Castillo tha se Peruja është e gatshme të mbajë shkëmbime të ngushta të nivelit të lartë me Kinën, të promovojë bashkëpunimin në fusha të tilla si tregtia, investimet, turizmi dhe dixhitalizimi, të mbështesin  multilateralizmin, të luftojnë kundër COVID-19 dhe të realizojnë rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb