Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, ka thënë se e konsideron ofertën e Bjellorusisë për të transportuar grurë ukrainas përmes territorit të saj si një kurth dhe një përpjekje për të shmangur sanksionet.

“Një ofertë e Bjellorusisë për të transportuar grurë ukrainas përmes territorit të saj në Lituani është vetëm një përpjekje tjetër për t’i shpëtuar sanksioneve. Gruri ukrainas tashmë udhëton përmes Polonisë dhe vendeve të tjera në portet e Balltikut. Është një kurth. Le të mos biem në të”, shkroi Nauseda në Twitter.

Bjellorusia ra dakord më parë për tranzitin e grurit ukrainas përmes territorit të saj për eksportin e mëtejshëm të saj nga portet lituaneze.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb