Presidenti francez Emmanuel Macron dhe homologu i tij rus Vladimir Putin folën përmes telefonit të dielën përpara një takimi të Këshillit të përbashkët Franko-Rus për çështje të sigurisë të planifikuar për të hënën në Moskë, tha presidenca franceze në një deklaratë.

Ata diskutuan gjithashtu për një shkëmbim të të burgosurve të kohëve të fundit midis Ukrainës dhe Rusisë, duke rënë dakord  për një samit të të ashtuquajtur grup “Normandia” – Francë, Gjermani, Rusi dhe Ukrainë – për të diskutuar çështjet midis Kievit dhe Moskës, thuhet në deklaratë.

Ata diskutuan gjithashtu për mosmarrëveshjet globale me Iranin dhe shprehën dëshirën që të gjitha palët të përpiqen t’i zvogëlojnë ato.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb