Mbrojtja e të drejtave të ukrainasve dhe rindërtimi i shtetit janë ndër prioritetet e vazhdueshme të qeverisë ukrainase.

“Ne po përgatisim disa ngjarje të rëndësishme, për nesër dhe javën e ardhshme. Mbrojtja dhe rivendosja e të drejtave të popullit tonë, rindërtimi i Ukrainës janë prioritete të vazhdueshme. Java e ardhshme do të jetë mjaft e rëndësishme për Ukrainën për sa i përket këtyre dy detyrave”, tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të mbrëmjes .

Ai theksoi se është takuar me përfaqësuesit e Sllovakisë, delegacionin qeveritar, ministrat e punëve të jashtme, mbrojtjes dhe ekonomisë.

“Ne diskutuam për bashkëpunimin ekzistues ndërmjet shteteve tona si në nivel dypalësh ashtu edhe në strukturat e Bashkimit Evropian. Ne ramë dakord për zgjidhje të reja për hir të sigurisë së përbashkët dhe interesave tona politike”, tha Presidenti.

Siç u përmend, Ukraina tani punon në mënyrë aktive për të forcuar sanksionet e mëtejshme kundër Rusisë.

“Çështja e paketës së nëntë të sanksioneve të BE-së është aktualisht në progres. Ne presim edhe vendime të tjera, veçanërisht në lidhje me skemat për anashkalimin e sanksioneve kundër luftës, përfshirë ato financiare dhe energjetike”, shtoi Zelensky.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb