Presidenti Ilir Meta shpërndarë postimin e delegacionit të BE në Tiranë ku të pranishëm në Shtëpinë e Europës janë ambasadori Soreca si dhe këngëtari shqiptar Alban Skënderaj.

Po ashtu do të luhet në piano para koncertit edhe himni i Europës dhe ai i Shqipërisë.

 

 

STATUSI NGA DELEGACIONI I BE

Dita e Evropës 2020 erdhi! Na ndiqni të shtunën në orën 19:00 për një shfaqje unike të Alban Skenderaj. Duke kremtuar solidaritetin dhe bashkimin, Albani do të këndojë disa hite të tij nga kopshti i shtëpisë, ashtu si nuk i keni dëgjuar më parë!

Para koncertit, për nder të 70-vjetorit të deklaratës së Schuman-it që nisi Projektin Evropian do të luhet në piano himni i BE-së dhe ai shqiptar. Ambasadori Soreca do të mbajë një fjalim për rastin.

Europe Day 2020 has come! Tune in on Saturday at 19:00 for a unique performance of Alban Skenderaj. Celebrating solidarity and togetherness, Alban will be singing his favourite songs from his own garden and like you never heard them before!

Prior to the concert, the EU and Albanian anthems will be played at the piano in honour of the 70th anniversary of the Schuman Declaration, which launched the European Project. Ambassador Soreca will give an address for the occasion.

#StrongerTogether #EuropeWeekAlbania

European Commission
EU Neighbourhood & Enlargement
European External Action Service – EEAS

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb