Presidenti polak Andrzej Duda tha se pushtimi rus i Ukrainës “nuk është luftë”, por “terrorizëm” dhe tha se ata që kryen krime lufte duhet të ndëshkohen, pasi ai dhe liderët baltik u takuan me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev të mërkurën.

“Nuk është luftë. Është terrorizëm kur dërgohen ushtarë për të vrarë civilë. Është një fytyrë lufte që ne nuk jemi në gjendje dhe nuk mund ta pranojmë”, shkroi ai në Twitter .

“Autorët e këtyre krimeve, të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë, duhet të dënohen. Prokurorët mbledhin prova në vendet ku kanë ndodhur vrasjet masive. Është e paimagjinueshme që gjëra të tilla të ndodhin në botën moderne”, shtoi ai.

“Nuk ka dialog me ata që thyejnë të gjitha rregullat”, tha ai. “Shpresoj që Ukraina së shpejti do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian si një shtet i lirë dhe sovran që merr vendime për veten e saj.

Polonia ka luajtur një rol kyç në ndihmën e njerëzve që ikin nga lufta, e cila ka shkaktuar krizën më të madhe të refugjatëve në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, duke marrë 2.68 milionë refugjatë ukrainas që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt, sipas shifrave nga Rojet Kufitare Polake.

Ajo shënon një qëndrim dukshëm më të ngrohtë në krahasim me përgjigjen e saj ndaj krizës së fundit të refugjatëve, e cila filloi në vitin 2015, kur më pas rezistoi marrjen e një kuote të propozuar nga BE-ja e emigrantëve që kërkonin strehim nga vendet kryesisht të shkatërruara nga lufta në Lindjen e Mesme.

“Ne jemi fqinjët e Ukrainës jo vetëm fjalë për fjalë, por edhe në kuptimin e historisë së përbashkët dhe të kuptuarit të situatës”, tha Duda të mërkurën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb