Ligjvënësit kanadezë i dhanë duartrokitje të gjata presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky përpara se ai t’u drejtohej atyre me video të martën.

Kryeministri Justin Trudeau mirëpriti Zelenskyn dhe duartrokiti guximin e tij ndërsa Rusia pushton Ukrainën, duke thënë: “Guximi juaj dhe guximi i popullit tuaj na frymëzon të gjithëve”.

“Ju po mbroni të drejtën e ukrainasve për të zgjedhur të ardhmen e tyre dhe duke bërë këtë, ju po mbroni vlerat që formojnë shtyllat e të gjitha vendeve të lira demokratike – lirinë, të drejtat e njeriut, drejtësinë, të vërtetën rendin ndërkombëtar,” tha Trudeau.

Më herët gjatë ditës së sotme, Kanadaja vendosi sanksione të reja në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, duke përfshirë kufizime për 15 zyrtarë rusë që mundësuan dhe mbështetën zgjedhjen e Presidentit Vladimir Putin për të pushtuar vendin, njoftoi Ministrja e Punëve të Jashtme Mélanie Joly në një deklaratë të martën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb