Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po shqyrton një vizitë në Bruksel , thanë të hënën DPA, stafi i shumtë i Parlamentit Evropian.

Një zyrtar nga legjislatura e BE-së i tha DPA “për gjasat” e një seance speciale të parlamentit të enjten me presidentin ukrainas të pranishëm.

Udhëheqësit e BE-së priten në Bruksel të njëjtën ditë për një samit të liderëve. Zelensky gjithashtu pritet të marrë pjesë.

Vizita e Zelensky, e dyta që presidenti ukrainas udhëton jashtë vendit që kur Rusia pushtoi vendin e tij pas një vizite në Uashington dhjetorin e kaluar.

Asnjë konfirmim përfundimtar nuk do të jepet për arsye sigurie. Nuk kishte asnjë konfirmim fillestar për vizitën e Zelensky nga Kievi.

Të premten, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel vizituan Kievin për samitin BE-Ukrainë për të treguar solidaritet dhe mbështetje për vendin.

Së bashku me Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian konsiderohet aleati më i afërt i Ukrainës. BE-ja dhe vendet e saj anëtare kanë ofruar rreth 50 miliardë euro (53.6 miliardë dollarë) ndihmë deri më sot.

Përveç ndihmës ushtarake dhe civile për Ukrainën, BE ka vendosur raunde të shumta sanksionesh ndaj Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb