Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky njoftoi të dielën një kontroll të përbashkët “historik” doganor me Poloninë, duke theksuar se “uniteti i ukrainasve dhe polakëve është një konstante që askush nuk do ta thyejë”.”Është arritur një zgjidhje që po revolucionarizon rendin në kufirin tonë,” tha Zelensky gjatë fjalimit të tij video të natës. “Ne po vendosim kontroll të përbashkët doganor me Poloninë. Kjo do të përshpejtojë ndjeshëm procedurat kufitare. Do të heqë pjesën më të madhe të rreziqeve të korrupsionit. Por është gjithashtu fillimi i integrimit tonë në hapësirën e përbashkët doganore të Bashkimit Evropian. Ky është me të vërtetë një proces historik”.

Zelensky erdhën pas vizitës së presidentit polak Andrzej Duda në Kiev më herët gjatë ditës . Duda theksoi gjithashtu unitetin midis dy vendeve pasi ai u bë lideri i parë i huaj që nga pushtimi rus që i drejtohet parlamentit të Ukrainës, Rada.Zelensky i përshkroi marrëdhëniet ukrainas-polake si “më në fund mbi një bazë krejtësisht të pastër, të sinqertë, pa asnjë grindje dhe trashëgimi të vjetër konflikti. Kjo është një arritje—arritja historike e popullit tonë. Dhe unë dua që vëllazëria midis ukrainasve dhe polakëve të ruhet përgjithmonë. Ndërsa fola për këtë sot para deputetëve, uniteti ynë i ukrainasve dhe polakëve është një konstante që askush nuk do ta prishë.”

Zelensky tha gjithashtu se ai nënshkroi një dekret që prezanton një çmim të ri “për të falënderuar ato qytete të vendeve partnere që kanë ndihmuar më shumë. Dhe Rzeszow u bë qyteti i parë i tillë. Qyteti shpëtimtar. Është e drejtë të thuhet.”Udhëheqësi ukrainas vazhdoi të njoftojë përgatitjen e një projektligji që do të pasqyrojë ligjin e miratuar në Poloni për qytetarët ukrainas që kërkuan strehim në Poloni dhe të cilëve “u janë dhënë ligjërisht të njëjtat mundësi si polakët”.

Gati 3.5 milionë refugjatë ukrainas kanë hyrë në Poloni që nga pushtimi rus në shkurt, duke e bërë atë deri tani vendin më të madh pritës për njerëzit që ikin nga vendi, sipas Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

“Do të jetë gjesti i duhur për të miratuar një ligj të tillë në Ukrainë”, tha Zelensky. “Le të jetë kështu që qytetarët e Polonisë nuk do të duhet të përdorin kurrë një ligj të tillë. Por le të tregojmë mirënjohjen dhe respektin tonë.”

Kryeministri ukrainas shtoi gjithashtu se ai foli me kryeministrin britanik Boris Johnson dhe “diskutoi mënyrat për të rritur volumin e eksporteve tona, veçanërisht të produkteve bujqësore. Si dhe vëllimin e importeve të karburantit në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb