Federata Ruse goditi qytetet ukrainase me dronë iranianë, të cilët i përdor çdo ditë, si dhe me raketa.

“Sot, Rusia nisi një tjetër sulm ajror në qytetet e Ukrainës. Ai përdori sërish drone iraniane. Meqë ra fjala, ato përdoren çdo ditë, dhe deri më tani Irani thotë çdo ditë se gjoja nuk ka dronë të tillë këtu. Dhe përsëri goditet me raketa”, tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të samitit të Komunitetit Politik Evropian në Pragë.

Në ato sulme u vranë dhe u plagosën njerëz, u dogjën shtëpi, theksoi ai.

Pas sulmit të parë raketor në Zaporizhzhia, njerëzit erdhën për të pastruar mbeturinat, dhe më pas Federata Ruse nisi një sulm të dytë raketor.

“Djegësi absolute. E keqja absolute. Ka pasur tashmë mijëra manifestime të një të keqeje të tillë. Fatkeqësisht, mund të ketë mijëra të tjerë”, theksoi Zelensky.

Siç është raportuar, ushtria ruse sulmoi Zaporizhzhinë dy herë në mëngjesin e 6 tetorit. Raketat goditën ndërtesat e banimit në qendër të qytetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb