Komuniteti ndërkombëtar duhet të veprojë në mënyrë më aktive për t’i dhënë fund shantazhit bërthamor të Rusisë, përkatësisht duke çliruar Centralin Bërthamor të Zaporizhzhisë (NPP) nga pushtuesit rusë.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një intervistë për CTV dhe CBC të Kanadasë.

“Kemi të bëjmë me terroristë. Ne nuk kemi pse t’i përgjigjemi vazhdimisht ndonjë prej kushteve të tyre. Ne duhet të tregojmë se bota është më e fortë se çdo terrorist dhe ju terroristët do të përmbushni kushtet tona, në mënyrë që të ulemi në tryezën e bisedimeve me ju”, tha Zelensky.

Sipas tij, Rusia iu drejtua shantazhit bërthamor pasi pushtoi NPP Zaporizhzhia dhe krijoi një situatë të pasigurt sigurie për të vendosur kushtet e veta.

Sipas Presidentit të Ukrainës, 500 militantë rusë të armatosur po qëndrojnë brenda uzinës me eksplozivë.

Në të njëjtën kohë, Zelensky falënderoi Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) për dënimin e politikës së Rusisë në lidhje me NPP Zaporizhzhia dhe i kërkoi botës të ndërmarrë hapa më vendimtarë të nevojshëm për çlirimin e termocentralit.

“Çmilitarizimi i uzinës jo vetëm fjalë, por tërheqja e të gjithë militantëve nga uzina, kushte të tilla serioze duhet të vendosen nga IAEA, Evropa dhe bota. Përndryshe, IAEA duhet të ndërpresë marrëdhëniet me Rusinë”, theksoi Zelensky.

Sipas Zelensky, Rusia duhet të kuptojë qartë efektet e veprimeve të saj, pasi askush nuk lejohet të shantazhojë botën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb