Rusia po humbet luftën për komunitetin ndërkombëtar. Bota nuk do të lejojë kthimin në kohërat e pushtimeve koloniale, aneksimeve kriminale dhe arbitraritetit total në vend të ligjit ndërkombëtar.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në adresën e tij video.

Të dashur ukrainas!

Të dashur të gjithë mbrojtësit tanë!

Një javë tjetër e luftës sonë për pavarësinë tonë i vjen fundi.

Javën që armiku me të vërtetë donte ta bënte veçanërisht të vështirë për ne, por e bëri vërtet të vështirë, por për veten e tij. Për vetë Rusinë.

Sot, edhe më shumë zëra në botë janë bashkuar në dënimin e pseudo-referendumeve dhe përpjekjes së Rusisë për të aneksuar territorin tonë – territorin e Ukrainës.

Unë jam mirënjohës për çdo zë të tillë.

Si rezultat, ne kemi tashmë dhjetëra deklarata që mbështesin qartë Ukrainën dhe ligjin ndërkombëtar dhe dënojnë Rusinë për këtë hap të ri agresiv.

Dëshiroj të vë në dukje veçanërisht deklaratën e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, António Guterres.

Ai tha troç se Rusia shkel qëllimet dhe parimet e OKB-së, Kartën e OKB-së dhe se pseudo-referendumet dhe tentativa për aneksim nuk do të kenë fuqi ligjore.

Kur fjalë të tilla dëgjohen në nivelin më të lartë në OKB, të gjithë në botë kuptojnë gjithçka.

Dhe Rusia nuk ka të drejtë të tillë vetoje që mund të ndalojë ose anulojë këtë mirëkuptim të botës.

Dhe kryesorja… Gjëja kryesore është rezistenca jonë me ju, mbrojtja jonë me ju, lëvizja jonë me ju drejt çlirimit të të gjithë territorit ukrainas.

Është lëvizja jonë ajo që vendos gjithçka në vendin e vet.

Rusia ka organizuar një farsë në Donbas. Një farsë absolute, të cilën donte ta paraqiste si gjoja referendum.

Ata përshkruanin diçka atje, vozitën mitralozët nëpër shtëpi, mbanin copa letre, propagandistët filmuan të gjitha këto në pjesën e Donbasit që ata kontrollonin.

Dhe tani një flamur ukrainas është atje.

Gjatë kësaj jave, në Donbas kishte më shumë flamuj ukrainas. Do të jetë edhe më shumë brenda një jave.

Çfarë është atëherë një pseudo-referendum? A ka dy rajone Donetsk? Dy fshatra të Yampil, rajoni Donetsk? A ka dy fshatra Torske?

Lëvizja ukrainase do të vazhdojë.

Flamuri ukrainas është tashmë në Lyman, rajoni Donetsk. Aty vazhdojnë luftimet. Por aty nuk ka asnjë gjurmë të ndonjë pseudo-referendumi.

Është logjike për Ukrainën. Dhe për armikun do të ketë gjithnjë e më shumë “mospërputhje” të tilla.

Meqë ra fjala, ata tashmë kanë filluar të kafshojnë njëri-tjetrin atje: kërkojnë fajtorët, duke akuzuar disa gjeneralë për dështime…

Kjo është kambana e parë që duhet dëgjuar në të gjitha nivelet e qeverisë ruse.

Derisa të gjithë ta zgjidhni problemin me atë që nisi të gjitha, që filloi këtë luftë të pakuptimtë për Rusinë kundër Ukrainës, do të vriteni një nga një, duke bërë koka turku, për të mos pranuar që kjo luftë është një gabim historik për Rusinë.

Ukraina do të kthejë të vetën. Si në lindje ashtu edhe në jug. Dhe atë që ata u përpoqën të aneksonin tani, dhe Krimenë, e cila quhet e aneksuar që nga viti 2014.

Flamuri ynë do të jetë kudo.

Do të ketë dënim për ata që kryen këtë krim agresioni ndaj shtetit tonë të pavarur.

Më 1 tetor, 76 vjet më parë, Gjykata e Nurembergut përfundoi punën e saj.

Në shumë mënyra, ishte ky proces që hodhi themelet e botës moderne – themelet ligjore të drejtësisë. Gjithçka që rusizmi po përpiqet të shkatërrojë.

Prandaj, një gjykatë tjetër do të zhvillohet në mënyrë të pashmangshme, e cila do t’i japë fund karrierës së të gjithë atyre që janë përgjegjës për këtë “operacion special” rus kundër sistemit ndërkombëtar, i cili filloi në 2014 dhe u bë i plotë më 24 shkurt dhe do të përfundojë falë. për heroizmin e popullit tonë.

Sot ende nuk e dimë se në cilën ditë do të ndodhë. Por ne e dimë se dita e fitores sonë do të vijë. Do të jetë patjetër. Dhe pas saj do të jetë dita e gjykimit për rusistët. Do të jetë patjetër.

Falenderoj të gjithë ata që e afrojnë këtë kohë. Kush po i afrohet përditë.

Faleminderit të gjithëve që luftojnë dhe punojnë për fitoren tonë! Faleminderit të gjithëve që ndihmojnë!

Faleminderit Presidentit Biden dhe Kongresit Amerikan për ofrimin e më shumë se 12 miliardë dollarëve mbështetje shtesë. Kjo do të forcojë patjetër lirinë tonë të përbashkët.

Lavdi popullit të pamposhtur të Ukrainës!

Lavdi ushtarëve tanë!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb