Kudo që Rusia merr flamurin e saj, ajo lë tokë të djegur dhe jetë të shkatërruar. Dhimbje, rrënoja dhe varre, kjo është e ashtuquajtura ‘bota ruse, dhe kjo është ajo që heronjtë ukrainas ndalojnë.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Shëndet për ju, shokë ukrainas!

Jam kthyer nga rajoni i Donjeckut, nga kështjella jonë Bakhmut. Sot isha atje për të mbështetur luftëtarët tanë, për të ndarë çmimet shtetërore, për t’u shprehur mirënjohje. Për të gjithë heronjtë tanë, ata që mbrojnë jo vetëm Bakhmutin atje, dhe jo vetëm Donbasin tonë, por edhe të gjithë Ukrainën. Këtë duhet ta kuptojmë të gjithë.

E dini, gjatë rrugës për në vijën e frontit, sot kalova edhe nëpër Slovyansk, Kramatorsk, Druzhkivka, Kostiantynivka… Qytete, fshatra afër tyre, që tani fjalë për fjalë po luftojnë për jetën. Jeta për të gjithë ne, për të gjithë ukrainasit dhe për gjithçka ukrainase, dhe aq më tepër për gjithçka dhe këdo që ruan njerëzimin brenda.

Shikoni ofensivën e Rusisë, çfarë lë ajo ku merr flamurin e saj. Dheu i djegur, jeta e shkatërruar… Dhimbje, rrënoja dhe varre, kjo është e ashtuquajtura “bota ruse”. Kjo është ajo që heronjtë tanë ndalojnë.

Pikërisht këtë po dëbojnë nga Ukraina, duke e kthyer hap pas hapi jetën në tokën tonë, ku kanë shkelur pushtuesit. Dhe që kjo lëvizje të ekzistojë, të ekzistojë kufiri ynë, që ne të kthejmë flamurin ukrainas në qytetet dhe fshatrat në jug dhe në lindje të shtetit tonë, atje është Bakhmut, ka një kala, atje janë mbrojtësit tanë heroikë.

Çdo ditë që ata duruan atje, çdo goditje që i rezistuan atje, çdo sulm që zmbrapsnin dhe çdo kundërsulm që ata kryen është një jetë për Ukrainën.

Falenderoj të gjithë luftëtarët tanë që mbrojnë fortesën #bakhmut! I jam mirënjohës të gjitha nënave dhe baballarëve, grave dhe fëmijëve të heronjve tanë që po shpëtojnë Ukrainën pikërisht atje! Dhe unë po i kërkoj të gjithë popullit tonë: kudo që të jeni, ju lutemi mbështesni heronjtë ukrainas që po përballen kundër sulmeve më të ashpra të pushtuesve, kundër sulmeve më të çmendura ruse…

Mbështetni Bakhmutin tonë të copëtuar por të pamposhtur, dhe mbrojtësit e tij.

Ne do të bëjmë gjithçka të mundshme dhe të pamundur, të pritur dhe të papritur, në mënyrë që heronjtë tanë të kenë gjithçka që u nevojitet për të mbizotëruar. Për të marrë rezultatet që presin të gjithë ukrainasit. Që presin të gjitha qytetet dhe fshatrat tona në vijën e frontit. Kjo është Maryinka, ky është Vuhledar, ky është Toretsk, ky është Soledar, Klishchiivka… Ky është rajoni ynë Luhansk, ky është jugu ynë i Ukrainës, ky është Krimea jonë. Ukraina nuk do t’i lërë asgjë të vetat armikut.

Kjo javë është jashtëzakonisht e rëndësishme për Ukrainën, për të kaluar këtë dimër dhe vitin e ardhshëm. Në mënyrë që të fitojmë mbështetjen e nevojshme dhe që flamuri ukrainas të mbizotërojë më në fund në të gjitha pjesët e kufirit tonë, kufirit të Ukrainës.

Luftëtarët tanë më dhanë sot flamurin tonë dhe kërkuan që t’ua transmetoj atyre vendimet e të cilëve janë shumë të rëndësishme për Ukrainën, për të gjithë luftëtarët tanë. Ne do ta bëjmë patjetër. Do të durojmë patjetër. Ne patjetër do të marrim mbështetjen e nevojshme për Ukrainën!

Lavdi të gjithë rojeve të kalasë Bakhmut! Lavdi të gjithë atyre që luftojnë për vendin tonë!

Lavdi popullit tonë të paepur e të bukur!

Dhe kujtim dhe nder i përjetshëm për të gjithë ukrainasit, jetët e të cilëve u morën nga kjo luftë mizore!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb