Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky këmbëngul se duhet të krijohet një Gjykatë Speciale për udhëheqjen ruse sa më shpejt të jetë e mundur, pa pritur përfundimin e luftës.

“Është e nevojshme të veprohet tani pa pritur përfundimin e luftës për të kërkuar llogari për të gjithë ata që e filluan atë dhe për të parandaluar çdo përsëritje të agresionit. Kjo do të jetë mbrojtja më efektive e lirisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit dhe vlerave të tjera të përbashkëta tona, të cilat mishërohen në veçanti nga ky çmim i Parlamentit Evropian, Çmimi Saharov”, tha Zelensky.

Ai shprehu mirënjohjen për të gjithë ata që hetojnë dhe ndihmojnë në hetimin e krimeve të pushtuesve rusë në Ukrainë, të cilët kërkojnë informacion për vrasës dhe terroristë rusë, si dhe Gjykatën Penale Ndërkombëtare që bashkëpunon ngushtë me prokurorët ukrainas dhe ka një qëllim të qartë për të garantuar drejtësinë për atë që trupat ruse kryen në territorin e Ukrainës.

Gjithashtu, Zelensky falënderoi liderët dhe shtetet, të gjithë politikanët dhe organizatat ndërkombëtare, të cilët po punojnë së bashku me Ukrainën dhe po bëjnë çdo përpjekje të mundshme për të krijuar një gjykatë për krimin e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës.

“Ju bëj thirrje të gjithëve, partive dhe shteteve tuaja që ta mbështesin efektivisht këtë punë! Gjykata duhet të fillojë të punojë”, theksoi Presidenti i Ukrainës.

Sipas tij, Parlamenti Evropian tashmë e ka mbështetur këtë ide, por është e nevojshme që ajo të bëhet realitet sa më shpejt të jetë e mundur, përkatësisht përmes miratimit të një rezolute të veçantë në mbështetje të krijimit të Tribunalit, përmes mbështetjes së deputetëve dhe eurodeputetëve dhe vendet e tyre për rezolutën përkatëse të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Sipas Zelensky, qytetet dhe fshatrat e shkatërruara nga Rusia, fatet e shkatërruara, jetët e thyera dhe të ekzekutuara duhet të pasqyrohen në dënimet jo vetëm për ata që e kryen drejtpërdrejt të gjithë këtë, por edhe në dënimet për ata që organizuan dhe filluan këtë agresion.

“Dhe kur parimi i pashmangshmërisë së dënimit të funksionojë për krimin e agresionit kundër Ukrainës, ne do të jemi në gjendje ta bëjmë bazën përkatëse institucionale të drejtësisë përgjithmonë efektive. Kur çdo agresor potencial e di se dënimi për luftë kriminale është i pashmangshëm, ai do të jetë mjeti më efektiv për parandalimin e luftës”, theksoi Presidenti i Ukrainës.

Ukraina nisi krijimin e një Gjykate Speciale për të sjellë udhëheqjen ruse para drejtësisë për krimin e agresionit kundër shtetit të Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb