Pushtuesit rusë do të marrin përgjigjen e Ukrainës ndaj çdo sulmi dhe luftëtarët ukrainas e sigurojnë këtë çdo ditë dhe çdo natë.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në adresën e tij video.

Shëndet për ju, shokë ukrainas!

E nisa javën e re me një takim njëorësh me të gjitha nivelet e qeverisjes dhe mbrojtjes.

Çështja e parë janë pasojat e sulmeve ruse, duke përfshirë sulmet me raketa. Vetëm mbrëmë, nga mesnata deri në shtatë të mëngjesit, arritëm të rrëzonim 15 raketa ruse. Por, për fat të keq, jo të gjithë. Jo të gjithë ende. Ne po punojmë me partnerët tanë sa më aktivisht që të jetë e mundur për ta bërë mbrojtjen e qiellit tonë edhe më të besueshëm.

Në mbledhjen e mëngjesit, ne diskutuam veprimet e mundshme të armikut në të ardhmen e afërt dhe koordinuam hapat tanë mbrojtës.

Më vete diskutuam çështjen e armëve dhe municioneve për luftëtarët tanë. Gjithashtu, situata në territorin ende të pushtuar dhe kundërveprimi ndaj Rusisë. Asnjë shans për okupatorin në tokën tonë! Vetëm shkatërrim për armikun.

Këtu është vetëm një shembull sot. Rajoni Chernihiv, fshati Lyzunivka, në veri të rajonit, afër kufirit shtetëror. Aty, një bombë ajrore ruse shkatërroi një shkollë tjetër ukrainase… Fatkeqësisht, ky sulm i mori jetën një adoleshenti, një djali i lindur në vitin 2009… 14 vjeç! Ai ishte vetëm afër shkollës. Ngushëllimet e mia familjes dhe miqve!

Pavlohrad, rajoni i Dnipropetrovsk. Raketat e terroristëve morën jetën e dy personave, djem të rinj… Ngushëllimet e mia për familjet! Dyzet persona të tjerë, gra, fëmijë dhe burra morën ndihmë mjekësore pas lëndimeve dhe traumave.

Për çdo sulm të tillë, pushtuesit rusë do të marrin përgjigjen tonë. Dhe falënderoj të gjithë luftëtarët tanë që e sigurojnë këtë çdo ditë dhe çdo natë. Ata mbrojnë pozicionet tona, zmbrapsin sulmet ruse, ndihmojnë vëllezërit e tyre që janë afër në pozicione dhe shkatërrojnë pushtuesin në maksimum. Sa më të saktë të jenë ukrainasit, sa më shumë të mbështesin njëri-tjetrin, aq më shpejt do të shkatërrohet e keqja ruse.

Unë u jam mirënjohës të gjithë partnerëve tanë që e shohin detyrën e përbashkët të Ukrainës dhe botës në këtë mënyrë: disfatën e dukshme të shtetit terrorist dhe një paqe të drejtë për Ukrainën dhe të gjithë Evropën.

Mbajta disa takime për punën tonë diplomatike, gjë që na afron me një paqe të tillë, një paqe të drejtë, një përfundim të tillë të kësaj lufte, humbjen e okupatorit.

Kam pasur edhe disa telefonata. Falënderova Kanadanë dhe Kryeministrin Trudeau personalisht për mbështetjen e vazhdueshme të vendit tonë. Ne po përgatisim një program të bashkëpunimit afatgjatë të mbrojtjes midis Ukrainës dhe Kanadasë. Kjo është shumë e rëndësishme: Kanadaja tashmë ka filluar konfiskimin e aseteve ruse. Ky është një shembull domethënës për të gjithë të tjerët në botë. Ne diskutuam presionin e sanksioneve dhe bashkëpunimin tonë politik.

Fola edhe me kryeministrin Hipkins të Zelandës së Re. E falënderova për qëndrimin parimor në mbrojtje të së drejtës ndërkombëtare. Zelanda e Re është shpesh ndër liderët në kufizimet e sanksioneve. Gjithashtu falënderova për pjesëmarrjen e Zelandës së Re në stërvitjen e ushtarëve tanë. Ne ramë dakord të punojmë për konsolidimin më të madh të vendeve të rajonit të Paqësorit për të mbrojtur rregullat ndërkombëtare.

Dhe një gjë tjetër.

Sot shënohet dhjetë vjetori i themelimit të një prej njësive ushtarake më të lavdishme të Ukrainës, qendrës së 140-të të operacioneve speciale. Këta janë luftëtarë shumë të aftë, të vendosur, të fortë dhe jashtëzakonisht me përvojë. Ata morën pjesë në mbrojtjen dhe çlirimin e rajonit të Kievit, Bucha, Hostomel, Borodyanka dhe qytete dhe fshatra të tjerë, si dhe në çlirimin e Izyum dhe Chuhuiv në rajonin e Kharkiv. Ata kryen misione të rëndësishme strategjike në zonat jugore dhe luftuan fort kundër pushtuesve në Donbas. Faleminderit, luftëtarë!

Ukraina do ta kujtojë gjithmonë guximin tuaj dhe nuk do t’i harrojë kurrë ata luftëtarë që dhanë jetën në betejën për shtetin. I nderoftë fitorja e vendit tonë në këtë luftë!

Lavdi të gjithë atyre që janë në luftë për Ukrainën!

Lavdi të gjithë atyre që mbrojnë dhe shpëtojnë popullin tonë!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb