Kisha Ortodokse Ruse i ka bërë jehonë retorikës së Kremlinit në justifikimin e luftës në Ukrainë. Është një qëndrim që duket se po shtyn një numër të madh priftërinjsh dhe famullitarësh ukrainas t’i kthejnë shpinën Moskës.

“Nuk do ta harroj kurrë momentin kur u zgjova herët për të shkuar në meshë, por papritmas dëgjova tingujt tronditës të bombardimeve”, thotë At Nicolay Pluzhnik.

“Gruaja e mrekullueshme që gatuante në kishën tonë dhe djali i saj, i cili ishte në një karrige me rrota, u vranë të dy kur një predhë artilerie goditi banesën e tyre. Tani njoh disa nga famullitarët tanë të tjerë që kanë vdekur.”

Ashtu si shumica e klerikëve në rajonin e Ukrainës verilindore nga është ai, At Pluzhnik i përkiste degës së Kishës Ortodokse Ruse, e cila merr drejtimin e saj nga udhëheqja e saj fetare në Moskë.

Por tani, thotë ai, ka aplikuar për t’u bashkuar me Kishën Ortodokse të Ukrainës – së cilës më në fund iu dha pavarësia nga Kisha Ortodokse Ruse në vitin 2019, në një lëvizje që nuk u njoh kurrë nga Rusia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: