Për herë të parë, Princi George, Princesha Charlotte dhe Princi Louis hipën në një karrocë së bashku për paradën vjetore Trooping the Color, ndërsa festimet e Jubileut Platinum të Mbretëreshës nisën në Londër të enjten.

Fëmijët hipën me nënën e tyre, Catherine, Dukeshën e Kembrixhit (aka Kate Middleton) dhe njerkën, Camilla, Dukeshën e Cornwall. Babai i tyre, Princi William, Duka i Kembrixhit, mori pjesë në paradën ushtarake me kalë.

Festimet e fundjavës qendrore të Jubileut Platinum – të cilat zhvillohen nga e enjtja deri të dielën – shënojnë 70 vjetorin e Mbretëreshës në fron.

Trooping the Color është parada vjetore e mbajtur për nder të ditëlindjes së monarkut. Parada e këtij viti është veçanërisht e rëndësishme për shkak të Jubileut – dhe ka kuptim që fëmijët e Kembrixhit, të cilët janë të tretë, të katërt dhe të pestë në radhën e pasardhësve , morën pjesë.

Në vitet e kaluara, fëmijët e Kembrixhit janë shfaqur vetëm në ballkonin e Pallatit Buckingham me prindërit e tyre në fund të paradës, kështu që ky është një ndryshim i madh.

Fëmijët, George 8-vjeçar, Charlotte 7-vjeçar dhe Louis 4-vjeçar, ishin të veshur me nuanca të ndryshme blu.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb