Gjatë një fjalimi në ceremoninë e hapjes të së shtunës të Lojërave Invictus në Hagë, Princi Harry tha se “bota është e bashkuar” me Ukrainën.

Duke folur për ushtarakët dhe gratë ukrainase që udhëtuan në Holandë për të konkurruar, ai tha: “Më thatë dje pse vendose të bashkohesh me ne, pavarësisht nga të gjitha gjasat. Ju thatë se keni ardhur në këtë skenë globale, jo thjesht për të treguar forcën tuaj, por për të treguar të vërtetën tuaj, të vërtetën e asaj që po ndodh në vendin tuaj.”


Princit Harry iu bashkua gruas së tij Meghan, Dukesha e Sussex. Lojërat Invictus, të cilat do të zhvillohen deri të premten e ardhshme, janë shtyrë për dy vjet për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Princi Harry i themeloi lojërat në vitin 2014 si një mënyrë për të përdorur sportin për të ndihmuar në rikuperimin dhe rehabilitimin e anëtarëve të shërbimit të dëmtuar. Princi shërbeu në ushtrinë britanike për 10 vjet dhe përfundoi dy turne në Afganistan.

Para se të mbërrinin në Hagë nga shtëpia e tyre në Kaliforni, Harry dhe Meghan u ndalën në Mbretërinë e Bashkuar për të vizituar Mbretëreshën Elizabeth.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb