PRISHTINE- Bota është duke u bërë më e vogël, por gjasat për të pasur përvoja të jashtëzakonshme janë vetëm duke u rritur.

Kështu e nis shkrimin një revistë amerikane, e cila jep sugjerime për vendet që duhet udhëtuar.

Revista “Travelandleisure”, e cila ka selinë e saj në New York, ka identifikuar 50 destinacione të shquara, bazuar në të dhënat dhe trendët e industrisë, ndihmën e dhënë nga shkrimtarët, agjentët më të mirë të udhëtimeve dhe nga ekspertët e tyre të ri vendor.

Kjo revistë ka dhënë për destinim edhe kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën.

Në vendin e 35, Prishtina është futur si vend që është duke ndryshuar hartën e udhëtimeve, qoftë ajo një qendër zhvillimore e artit në Gjermani apo një shtrirje në rërën e Caribbean.

Për Prishtinën, në këtë revistë thuhet se është një qytet i vogël që arriti pavarësinë në vitin 2008, e gjithashtu përmendët edhe vlerësimi për makiaton që ju dha këtij vendi, si më e mira në botë.

Në përshkrimin e revistës, përmendet edhe lokali “Te miqtë”, ku thuhet se aty mund të kalosh jetën e natës.

Aty, përmendët edhe Biblioteka Kombëtare, hamami i Madh, Katedralja “Nënë Tereza” dhe Muzeu Etnologjik.

Ku tjetër pos Prishtinës mund të dërgojë 2015-ta. Në këtë revistë bashkë me Prishtinën janë futur edhe kryeqyteti i Kinës, Japonia e shumë vende të zhvilluara të botës.

“Travelandleisure”, publikohet çdo muaj dhe ka gjithsej 4.8 milion lexues.
(ma.ar/ata/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb