Sigurisht, modeli pick-up i Tesla -s, Cybertruck i shumëpërfolur ka qenë prej disa kohësh një nga temat kryesore të diskutimit midis entuziastëve globalë të automobilizmit, dhe jo pa arsye, kryesisht për shkak të prodhimit të tij të vonë.

Pak ditë më parë, Tesla njoftoi ndërtimin e Cybertruck-ut të parë në fabrikën e saj në Teksas. Ngjarja i dha fund një vonese shumëvjeçare në fillimin e procesit, pasi modeli i pickup-it tërësisht elektrik u prezantua për herë të parë si prototip në vitin 2019 dhe që atëherë fillimi i prodhimit të tij është vonuar.

Megjithatë, gjatë kësaj kohe Tesla po pranonte porosi për modelin e saj të ri. Interesimi i publikut ka qenë i madh që në fillim, gjë që vërtetohet nga të dhënat e publikuara.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Më në detaje, në maj të vitit 2021, paraporositë kishin arritur në 1.000.000, ndërsa në vitin 2023 numri i tyre ka kaluar 1.9 milionë dhe po i afrohet 2.000.000 njësive.

Tesla ka njoftuar se planifikon të prodhojë 375,000 njësi Cybertruck në vit. Kjo do të thotë që dikush që e porosit modelin tani do të duhet të presë pothuajse 5 vite për ta marrë atë, duke qenë se respektohet sekuenca e porosive dhe se kushdo që ka qenë para kohe do të dëshirojë përfundimisht makinën.

Që kur u zbulua në vitin 2019 si një prototip, kompania e Elon Musk ka kërkuar një depozitë prej 100 dollarësh për të marrë një para-porosi për makinën, të cilën dikush mund ta sakrifikojë dhe ta konsiderojë të humbur, i mërzitur nga zgjatja e vazhdueshme në prodhimin dhe ndryshimin e saj për blerjen e tij në fund të fundit.

Kjo do të thotë që, në praktikë, koha e pritjes që Cybertruck të merret nga pronarët e tij mund të jetë më e shkurtër, por ky është një supozim. Mbetet për t’u parë se kur do të fillojë shkalla e plotë e prodhimit të modelit dhe sa do të jetë ekuivalenti i dorëzimit të tij tek klientët, si në SHBA dhe Evropë, ashtu edhe në Azi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb