Më 7 qershor, autoritetet australiane trokitën në derën e një apartamenti në Sidnej.

Posta ishte grumbulluar jashtë derës dhe qiramarrësit nuk kishin paguar qiranë për më shumë se tre muaj.

Brenda, ata gjetën dy gra të vdekura – motra nga Arabia Saudite – trupat e të cilave kishin mbetur të pazbuluara, në dhoma gjumi të veçanta, për javë të tëra.

Dy muaj më vonë, me gjithë “hetimet e gjera”, policia mbetet e hutuar rreth asaj që ndodhi me Asra Abdullah Alsehli, 24 vjeç dhe Amaal Abdullah Alsehli, 23 vjeç.

Nuk kishte shenja të hyrjes me forcë në banesë dhe nuk kishte shenja të dukshme lëndimi, tha policia, duke i përshkruar vdekjet si “të dyshimta” dhe “të pazakonta”.

Ata janë ende duke pritur që një mjek ligjor të konkludojë se si vdiqën gratë. Mediat lokale raportuan se rezultatet fillestare të toksikologjisë dhe autopsisë nuk ishin përfundimtare.

“Ne nuk dimë shumë për vajzat. Ne shpresojmë që dikush mund të jetë në gjendje të ndihmojë hetuesit tanë,” u tha gazetarëve detektivja Claudia Allcroft muajin e kaluar në një apel për ndihmë publike.

Pak detaje janë bërë publike në lidhje me identitetin e tyre. Ato u transferuan në Australi nga Arabia Saudite në vitin 2017 dhe kërkuan azil, por autoritetet nuk kanë thënë pse.

Policia ka thënë se nuk ka “asgjë për të sugjeruar” se familja e tyre duhet të konsiderohet e dyshuar.

Të dyja gratë punonin si kontrollore trafiku ndërsa studionin në një shkollë të arsimit profesional. Nuk dihet se çfarë studionin.

Ndonëse policia mbetet e paqartë, rasti ka ngjallur interes të madh në Australi – ishte vetëvrasje, lojë e keqe apo diçka tjetër?

Raportet e mediave lokale mund të japin disa të dhëna, por asnjë nuk është konfirmuar nga policia.

Gazeta australiane raportoi se njëra nga gratë kishte frikë se mos persekutohej në Arabinë Saudite për shkak të seksualitetit të saj dhe tjetra ishte bërë ateiste.

Si homoseksualiteti ashtu edhe ateizmi janë të paligjshëm në vendin konservator islamik.

Korporata Australiane e Transmetimeve (ABC) raportoi se në dhomat e grave u gjetën gjerdan me kryqe të krishtera.

Një raport tjetër tha se kërkesat e tyre për azil ishin refuzuar dhe ata kishin probleme për të paguar qiranë.

Një person i paidentifikuar i tha ABC-së se kishte parë një burrë të panjohur në hollin e ndërtesës së motrave disa herë para se të vdisnin.

Është raportuar gjithashtu se Asra, motra e madhe, mori një urdhër ndalimi kundër një burri të paidentifikuar në vitin 2019.

Policia nuk ka komentuar asnjë nga këto raporte dhe BBC nuk ka qenë në gjendje t’i verifikojë ato në mënyrë të pavarur.

Vdekja e Asra dhe Amaal i kanë frikësuar dhe shkatërruar gratë saudite në Australi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb