Pushimet modeste të Boris Jonhson në Skoci duket se ishin perfekte, por kryeministri britanik duket se nuk ka menduar dhe aq mirë. Çadra e kampingut ishte vërtet një gjest unik i Johnson i cili nuk kaloi pushimet në Karaibe, por brenda Mbretërisë së Bashkuar, por kishte shkelur në pronë të tjetrit.

Pikërisht pronari i tokës ku Johnson ngriti kampingun, Kenny Cameron tha se kryeministri britanik çadrën e kampit e ngriti në tokën e tij duke ditur se ishte pjesë e vilës ku po pushonte.

Cameron thotë se Johnson as nuk i mori leje. Po ashtu ai shpreh shqetësimin se ai mund t’i ketë dëmtuar gardhin duke kapërcyer ose për zjarrin që kishte ndezur Johnson me të fejuarën e tij, edhe pse kishte shi.

”Nuk pyeti. Është vetëm e sjellshme të pyesësh. Ai mund të kishte ngritur çadrën e tij në kopshtin e vilës dhe nuk do të kishte asnjë problem – por ai nuk e bëri atë.

 Ai mund të ketë dëmtuar gardhin lehtësisht duke u ngjitur mbi të si një prerje të shkurtër. Ka një rrugë pak përpara dhe ata mund ta kishin përdorur atë. Të kesh një zjarr të fortë është gjithmonë një rrezik kur ke mot të thatë. E di që kemi pasur shi mbrëmë por ka qenë shumë e thatë. Z. Johnson është menduar të udhëheqë vendin dhe megjithatë ai nuk po jep një shembull të shkëlqyeshëm.”- tha Cameron.
Johnson nuk e takoi pronarin e tokës dhe t’i kërkonte falje, por një pjesëtar i stafit të tij sqaroi pronarin e tokës se çadra do të ulej dhe do të pastroheshin të gjitha mbeturinat.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb