Policia spanjolle ka arrestuar 12 persona pasi bastisi një laborator kokaine pranë Madridit, i cili funksiononte në mënyrë të ngjashme me ata të gjetur në xhunglat e Amerikës së Jugut dhe që kishte kapacitetin për të prodhuar 120 kg drogë çdo javë.

Laboratori, i pari i këtij lloji i zbuluar në Spanjë, u zbulua nga oficerët e ‘Policía Nacional’, të cilët gjetën 5 “kuzhinierë” kolumbianë në punë kur ata hynë brenda.

Operacioni, i cili përfshinte kontrolle në 10 prona në Madrid, Málaga dhe Kordoba, çoi në sekuestrimin e 85 kg pastë kokaine, 250 kg çimento të ngopur me kokainë, gjashtë automjete, një pistoletë dhe 36,000 €.

Sipas deklaratës, shtetasi spanjoll që dyshohet se ishte kreu i bandës mbikëqyrte një biznes që importonte thasë çimentoje, përmbajtja e të cilave ishte e bashkuar me kokainë që më pas nxirrej në fermën pranë Madridit duke përdorur një furnizim të grumbulluar me kujdes kimikatesh.

Policia tha se operacioni pasqyronte gjithashtu njohuritë e thella të “kuzhinierëve”. Në vend që të përdornin sasi të mëdha kimikatesh që i nënshtrohen kontrolleve ndërkombëtare të rrepta ndërkombëtare, ata përdorën vetëm benzinë, amoniak dhe ujë për të rikuperuar kokainën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb