Izraeli jo vetëm që kryen krime lufte, por gjithashtu kryen krime kundër njerëzimit, të cilat janë “ndër krimet më të tmerrshme”, tha shkencëtari dhe aktivisti i shquar amerikano-hebre, Norman Finkelstein.

Duke iu referuar një raporti nga Human Rights Watch (HRW) më 27 prill, i titulluar “Një Prag i Kaluar: Autoritetet Izraelite dhe Aparteidi i Krimeve dhe Përndjekja”, profesori Norman Finkelstein tha se përveç kryerjes së krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit, Izraeli në mënyrë të përsëritur ka deklaruar se nuk do të tërhiqet nga territoret e okupuara palestineze, që konsiderohet aneksim i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar.

“Nëse është një aneksim i paligjshëm, izraelitët nuk kanë asnjë të drejtë në Kudsin Lindor. Ata nuk kanë asnjë të drejtë në Gaza. Më lejoni ta theksoj, ata nuk kanë të drejta të vetëmbrojtjes. Ata kanë vetëm një të drejtë: Kanë të drejtë të mbushin bagazhet dhe të largohen (nga Palestina)”, vuri në dukje ai.

Finkelstein theksoi se përshkallëzimi i fundit në Kudsin Lindor dhe Gaza duhet të kuptohet si pjesë e përpjekjeve dhe historisë afatgjate, sistematike dhe të planifikuar të Izraelit për vjedhjen e tokave palestineze, të cilat mund të gjurmohen që përpara krijimit të Izraelit në vitin 1948.

Në lidhje me rezistencën palestineze ndaj Izraelit, ai tha se palestinezët kanë të drejtë të mbrojnë tokat e tyre dhe të zbatojnë çdo mjet në këtë qëllim kundër “shtetit hajdut” (Izraelit), duke marrë parasysh ligjin ndërkombëtar dhe veprimet çnjerëzore të Izraelit.

“Nëse ju shokë qytetarë jeni duke u sulmuar nga këta grabitës toke dhe hajdutë toke, ju keni të gjithë të drejtën të bashkoheni në rezistencë”, tha ai.

Duke krahasuar qasjet e administratave amerikane ndaj çështjes, Finkelstein vuri në dukje se presidenti Joe Biden nuk ndryshon në thelb nga të tjerët.

“Supozimi im është, ndryshe nga administrata Trump, se ata ndoshta nuk po i hedhin benzinë zjarrit. Ata ndoshta u thonë qetë izraelitëve ‘mos i evakuoni këto familje (palestineze) në Sheik Jarrah’”, shtoi ai.

Të paktën 53 palestinezë janë vrarë dhe 320 të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite në Rripin e Gazës në vazhdën e tensioneve në të gjitha territoret palestineze pasi policia izraelite bastisi Xhaminë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar dhe sulmoi adhuruesit.

Pesë izraelitë gjithashtu janë vrarë dhe 45 të tjerë janë plagosur në sulmet me raketa nga pala palestineze.

Tensionet janë rritur që nga java e kaluar pasi një gjykatë izraelite urdhëroi dëbimin e familjeve palestineze në lagjen Sheikh Jarrah të Kudsit Lindor.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb