TIRANË

Prokuroria e Kurbinit nis hetimet për 7 pallate të dëmtuara në Laç nga tërmeti i 26 nëntorit dhe të kthyera në të pabanueshme.


Burime konfidenciale nga policia bënë me dije për gazetarin e “BalkanWeb” Elidon Ndreka se jenë referuar materiale në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin, për vlerësim, sepse nga veprimet e kryera nga ekspertët teknikё të ngritur nga Bashkia, Kurbin dhe grupi i punës i ngritur nga D.P.P. Shtetit, rezultoi se në lagjen nr. 3 Laç, Kurbin, 7 pallate, 5 katёshe, si shkak i tërmetit tё datës 26.11.2019, do të shemben.Sipas burimeve pallatet kishin dëmtime të shumta: plasaritje, shembje tavani dhe savaje. Ndërkohë nga grupi hetimor u morёn pjesё tё lёndёs sё ndёrtimit tё pallateve si: tullё, llaç lidhёs ndёrmjet tullave, beton tё kolonave dhe kampione suvatime.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb