Një kolon serb që shpalos historinë e familjes së tij në tre breza milicësh në Kosovë përbën fillin e romanit “Zogjtë e qyqes” fitues i çmimit Kadare. Autori pranon notat biografike të fëmijërisë në Pejë.

“Rrëfen tre breza milicësh serbë në Kosovë. Serbët në Kosovë si zogj qyqeje, prishen çerdhen”, tha ndër të tjera Mehmetaj.

Mehmetaj u shpall fitues pas një konkursi disamujor ku juria i shqyrtoi veprat në dorëshkrim derisa arriti te “Zogjtë e Qyqes”. Për Belina Budinin, çmimi “Kadare” është ngjarje kulturore. Publicisti Preç Zogaj tha se kishte prurje cilësore në këtë edicion.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb