Dymbëdhjetë persona të përfshirë në përleshjet e së shtunës në Romë u arrestuan brenda natës. Midis tyre udhëheqësit e Forza Nuova dhe udhëheqësit neo-fashistë Roberto Fiore dhe Giuliano Castellino, përkatësisht drejtuesin kombëtar dhe drejtuesin romak. Castellino është ndaluar dhe është dërguar në stacionin policor të shtunën në mbrëmje. Kjo u bë e ditur nga selia e policisë.

“Të hënën ne do t’i paraqesim një mocion urgjent Dhomës për të kërkuar shpërbërjen e Forza Nuova dhe lëvizjeve të tjera haptazi fashiste”, njoftoi deputeti i PD Emanuele Fiano, para Dhomës së Punës të Milanos.

Ditën e djeshme përplasje të shumta me policinë u shënuan në Romë gjatë demonstratës “Jo Green Pass”. 10.000 protestues kundër “Green pass” dolën në rrugë për të protestuar.

Një grup pjesëmarrësish u përpoq të arrinte në Palazzo Chigi, teksa u hodhën bomba letre e gaz lotsjellës.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Momente të tensionit të fortë pati edhe në Milano. Pasi ecën nëpër rrugët e qendrës, demonstruesit, rreth 5 mijë, arritën në Piazza “San Babila” dhe më pas morën rrugën “Venezia” drejt “Piazzale Loreto”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb