Në rrjetet sociale, disa banorë kanë bërë thirrje për ndihmë pasi prindërit ose gjyshërit e tyre të moshuar u dërguan në ambiente izolimi, ndonjëherë pa ilaçet ose pajisjet që u nevojiten.

Një pacient në një qendër karantine të konvertuar nga një magazine, një grup të moshuarish, disa me karrige me rrota, u transportuan në objektin e tij nga një shtëpi pleqsh të hënën mbrëma.

Disa qytetarë të moshuar janë përpjekur të tërhiqen. Disa video të mediave sociale tregojnë një grua të moshuar që duket se ka lënë karantinën dhe po përpiqet të hyjë në një kompleks lagje. Ajo shihet duke ecur përreth dhe duke debatuar me punëtorët e Covid me kostume hazmat, të cilët përpiqen ta bindin atë të kthehet në objektin qeveritar.

Transferimi masiv erdhi ndërsa zëvendëskryeministri kinez Sun Chunlan, zyrtari më i lartë i ngarkuar me përgjigjen ndaj Covid të vendit, u zotua të hënën të dërgojë këdo që rezulton pozitiv për Covid dhe kontaktet e tyre të ngushta në vendet e karantinës, “pa përjashtim, zbritje dhe vonesë”. Sun tha në një intervistë të Shtunën se transmetimi i komunitetit në Shangai mund të pritet të përfundojë së shpejti dhe rastet do të zbulohen vetëm në qendrat e karantinës.

Zyrtarët e Shangait janë nën presion të jashtëzakonshëm për të frenuar një shpërthim të furishëm Omicron , i cili ka infektuar më shumë se 430,000 njerëz pavarësisht javëve të bllokimit të rreptë të detyrueshëm në shtëpi. Pakënaqësia publike është rritur, me banorët që luftojnë për të siguruar ushqim dhe akses mjekësor.

Përpjekjet e fundit për t’i dhënë fund transmetimit në komunitet kanë shkaktuar vetëm më shumë zemërim. Shumë kanë frikë se të moshuarit nuk do të marrin kujdesin e duhur në ambientet e improvizuara të izolimit, disa prej të cilave janë të rrënuara nga kushtet e këqija, mbipopullimi si dhe mungesa e pajisjeve mjekësore, mjekëve dhe infermierëve.

“Për të moshuarit në të 80-at dhe të 90-at e tyre, rreziku që ata të infektohen dhe të vdesin në këto qendra karantine është shumë më i lartë sesa të qëndrojnë në shtëpi dhe të izolohen,” tha Yanzhong Huang, një bashkëpunëtor i vjetër për shëndetin global në Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë.

“Shumë nga ata të moshuar vuajnë nga kushte kronike që kërkojnë kujdes të veçantë, i cili me gjasë nuk do të ofrohet në qendrat e karantinës.”

Zyrtarët kinezë janë mburrur prej kohësh se “zero-Covid” po shpëton jetë, veçanërisht grupe të cenueshme si të moshuarit. Por disa argumentojnë se duke i detyruar qytetarët e moshuar në karantinë të centralizuar, kjo përbën një kërcënim për shëndetin dhe mirëqenien e vetë njerëzve që politika supozohet të mbrojë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb