Prej disa ditësh “propozimi francez”, një nismë e Presidentit Emanuel Macron për të zhbllokuar rrugën europiane të Maqedonisë së Veriut nga vetoja bullgare, ka ndezur në “flakë” rrugët dhe sheshet kryesore në Shkup.

Edhe mbrëmjen e sotme u regjistruan përplasje midis protestuesve dhe policisë, por sipas medias maqedonase Zhurnal.mk, një incident i madh ndëretnik është shmangur nga policia para qendrës tregtare “Mavrovasja” në lagjet shqiptare të Shkupit.

Incidenti nisi kur protestuesit pasi kaluan nënkalimin tek sheshi “Skënderbej”, janë goditur me shishe dhe drunj nga një grup shqiptarësh.

Gjithashtu janë regjistruar përleshje e konfrontime fizike, ndërsa dyshohet se përplasja ka nisur pas thirrjeve raciste nga protestuesit maqedonas, nga grupi i të cilëve dëgjoheshin thirrjet e famshme diskriminuese ‘Shiptari’.

Pas shumë minutash luftë verbale, grupi i protestuesve maqedonas vazhdoi më tej tubimin drejt Ministrisë së Jashtme dhe Kuvendit në Shkup, por ka qenë kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski që i ka hedhur benzinë zjarrit.

Ai ka publikuar në Facebook një fotografi ku shihet një person me pistoletë në dorë, që sipas tij ka tentuar ta vrasë gjatë incidentit në Çarshinë e vjetër të Shkupit.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Mickoski ka kërkuar nga Ministria e Brendshme dhe ministri Spasovski që të veprojnë dhe të arrestohet ky person, ndërsa më pas policia ka bërë me dije se gjatë incidentit të përmendur më sipër u regjistruan vërtetë të shtëna armësh.

Për vetëm pak kohë, policia ka bërë të mundur arrestimin e një aktivisti të Aleancës, i cili shihet edhe në foton e bërë në Çarshinë e vjetër të Shkupit. I riu shqiptar shihet me pistoletë në dorë, duke u përballur me huliganët maqedonas të cilët hynë në Çarshi dhe shkatërruan me sende të forta lokalet dhe veturat për rreth.

Ndërkohë, BDI përmes një komunikate me shkrim thotë se dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë maqedonase, përfshirë edhe incidentin e inskenuar sipas tyre, sonte në sheshin “Skënderbeu në Shkup.

“Incidenti midis aktivistëve të VMRO-së, Levicës dhe Aleancës nuk ka se si mos të konsiderohet i paramenduar dhe i planifikuar nga ky koalicion pasi që protagonistë ishin pikërisht këto tre parti dhe përkrahësit e tyre. Personi që sulmoi partnerët e koalicionit sonte, dje bënte fushatë bashkë me të vëllain për VMRO-në, ndërsa sot është funksionar i VMRO-së, drejtor i Higjienës Komunale në Shkup. BDI fton për gjakftohtësi dhe mosnxitje të incidenteve ndëretnike dhe dhunës në protesta. Forcat antieuropiane nuk do të ngadhënjejnë sepse vendi ynë është në NATO dhe qytetarët e duan Europën” thuhet në reagimin e BDI-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb