Të paktën 10 aktivistë pro-demokracisë janë arrestuar në Tajlandë. ndërsa tubimet antiqeveritare rifillojnë një vit pas protestave shkatërruese që sfiduan monarkinë e gjithëfuqishme të vendit.

Udhëheqësi i shquar i protestës dhe avokati për të drejtat e njeriut Anon Nampa ishte një nga të parët që u dorëzua të hënën pasdite.

Sipas avokatëve tajlandezë për të drejtat e njeriut, policia erdhi në zyrën e tij për t’i bërë presion që të hiqte dorë nga akuzat se kishte shkelur përsëri ligjet e shpifjes që rrethonin monarkinë. Brenda disa orësh, një numër aktivistësh të tjerë u arrestuan.

Arrestimet vijnë pasi protestuesit u kthyen në rrugë gjatë fundjavës, duke bërë thirrje që kryeministri të japë dorëheqjen dhe monarkia të reformohet.

“Një raund tjetër i shtypjes së shtetit kundër lëvizjes demokratike, në veçanti atyre të hapur për reformën e monarkisë tajlandeze, ka rifilluar,” tha Sirikan Charoensiri, avokate etë drejtave të njeriut Ajo shtoi se nëntë aktivistë të tjerë kryesorë u dërguan gjithashtu në burg dhe të gjitha kërkesat e tyre për lirimin me kusht, u refuzuan të hënën në mbrëmje.

Sirikan shton se refuzimi i kushtit sugjeron që udhëheqësit e tjerë kryesorë “mund të përballen me të njëjtin fat”.

Sunai Phasuk, një studiues në Tajlandë me Human Rights Watch, thotë se situata po përkeqësohet shpejt.

“Autoritetet tajlandeze janë bërë gjithnjë e më agresive pasi lëvizjet pro-demokracisë nisin protesta të reja në rrugë, duke përdorur zhgënjimet publike në lidhje me përgjigjen katastrofike të kryeministrit Prayuth ndaj krizës COVID-19 si një pikë grumbullimi në kombinim me kërkesat e jashtëzakonshme për reformat e monarkisë,” tha Sunai.

“Duket se shteti Thai tani ka miratuar zero tolerancë ndaj zërave kundërshtues. Një vit pas ngritjes së kryengritjes së demokracisë të udhëhequr nga të rinjtë, perspektiva për kompromis ose pajtim tani po zbehet. Tajlanda po bie në kaos të ri. ”

Kur studentët fillimisht kërkuan reformën e monarkisë në protestat vitin e kaluar, ata thyen një tabu të gjatë në një vend ku monarkia ka qenë prej kohësh një institucion shumë i nderuar me mbretin që mbante një status pothuajse të ngjashëm me Perëndinë.

Familja mbretërore mbrohet gjithashtu nga ligje të rrepta mbretërore për shpifjen që parashikojnë dënime deri në 15 vjet burg.

Por vdekja e mbretit të nderuar Bhumibol Adulyadej në 2013 dhe pranimi i djalit të tij tani 69-vjeçar, mbretit Maha Vajiralongkorn, ka nxitur diskutime të reja mbi rolin e familjes mbretërore në jetën publike. Disa tajlandezë mendojnë se pallati ka shumë fuqi politike dhe pasuri private.

Studentja Panusaya “Rung” Sithijirawattanakul, ishte aktivistja që lexoi listën historike të kërkesave të protestuesve më 10 gusht të vitit të kaluar.

22-vjeçarja kujton se kishte ndjerë një të ftohtë në shpinë kur doli në skenë në orët e para të mëngjesit para dhjetëra mijëra protestuesve.

Rung kërkoi që familja mbretërore të mos mbajë më imunitet ligjor përpara se të kërkonte heqjen e ligjeve mbretërore të Tajlandës për shpifjen. Ajo kërkoi që pasuritë me vlerë miliarda dollarë të mbajtura privatisht nga mbreti tajlandez të bëhen publike. Dhe së fundmi, ajo u bëri thirrje autoriteteve të hetojnë zhdukjet dhe vrasjet e kritikëve të monarkisë – të cilat shkaktuan tronditje në të gjithë vendin.

Një vit më vonë, ajo thotë se disa tajlandezë janë ende të pakënaqur me status quo -në.

“Familja mbretërore tajlandeze është shumë e fuqishme,” tha Rung.

“Mbretërorët kanë duart e tyre në gjithçka. Ata kontrollojnë korporatat, ushtrinë, kryeministrin, kontrollojnë gjithçka. Por ata supozohet të jenë një institucion simbolik. Megjithatë ata kanë fuqinë të nënshkruajnë një grusht shteti. Kjo bie ndesh me kushtetutën ”.

22878590f1a82a9dda519d094d8ee020

Duke u shfaqur në kampuset e kolegjeve në mars të vitit të kaluar, lëvizja antiqeveritare u përhap në një prani të frikshme në rrugë që mbylli pjesët kryesore të kryeqytetit në korrik.

“Isha e stresuar dhe i frikësuar sepse e dija që sapo u ngrita në atë skenë nuk kishte kthim mbrapa,” tha Rung. “Kisha frikë nga ajo që mund të më ndodhte. Kisha frikë se mund të më arrestonin ose të më rrëmbenin. Por e dija që diçka duhej bërë. Dhe e dija që unë isha personi që e bëja atë. ”

Aktivisti pro-demokracisë Anon gjithashtu ka ndjerë presion të fortë nga shteti.

Anon foli për temën e reformës mbretërore në një fjalim para protestuesve një javë para se Rung të lexonte listën e kërkesave.

Duke veshur një mantel të ngjashëm me Harry Potter, Anon e krahasoi mbretin me zuzarin e librit Voldemort – “ai që nuk do të emërohet” – dhe tha se do të përdorte “magjinë” për të dëbuar monarkinë.

Familja mbretërore, i tha ai turmës, disa prej të cilëve u paraqitën me veshjet e Harry Potter, ka pasuri të pakuptueshme, ndikim të madh dhe fuqi totale mbi shoqërinë tajlandeze.

Fjalimi çoi në arrestimin e tij në bastisjet gjithëpërfshirëse të natës nga policia, por pas lirimit me kusht ai mbeti i pashqetësuar. Ai e mori përsëri temën të martën e kaluar.

“Ky vit do të jetë viti i fundit që ne diskutojmë reformën e monarkisë,” i tha ai turmës në Bangkok. “Pas kësaj, ajo që do të ndodhë do të ndodhë. Ne nuk mund ta ndalojmë lindjen e diellit, nuk mund të kontrollojmë atë në të cilën besojnë njerëzit. Ne jemi këtu për të luftuar për të ndërtuar një të ardhme më të ndritur. Këtë vit ne do të luftojmë me strategji, do të luftojmë me qëllime. ”

Arrestimet e reja vijnë pasi lëvizja demokratike po merr shpejtësi për herë të parë në 2021.

Pavarësisht një shpërthimi të përkeqësuar me shpejtësi të COVID-19-me Tajlandën që raporton raste rekord dhe vdekje çdo ditë-mijëra protestues po kthehen në rrugë duke bërë thirrje për të njëjtën grup kërkesash.

Protestuesit ende po kërkojnë kryesisht dorëheqjen e ish-kryeministrit të kthyer në gjeneral, Prayuth Chan-ocha. Por ata po përsërisin gjithashtu kërkesat e tyre për reformën e pallatit, një veprim që do të frenonte fuqitë e mbretit tajlandez.

Por analistët thonë se do të duhen më shumë sesa protesta për të ndryshuar valën politike. Kritikët thonë se krijimi i Tajlandës i mbështetur nga ushtria është i lidhur ngushtë me pallatin mbretëror. Përkrahësit e Mbretit, ose “këmisha të verdha”, i bëjnë thirrje ushtrisë të mbrojë monarkinë me çdo kusht, edhe nëse kjo do të thotë minim të normave demokratike.

“Tajlanda është në një gjendje të keqe të zgjatur,” tha Thitinan Pongsudhirak, një profesor i shkencave politike në Universitetin Chulalongkorn në Bangkok. “Mekanizmat e tij vetë-korrigjues që mund të sigurojnë lirimin politik të presionit të mbyllur dhe një qeveri më efektive nuk funksionon më .. Protestat e rinovuara janë thjesht një funksion i kësaj gjendje të keqe, zhurma që nuk do të marrin rrugën e tyre nëse mbështetësit e Prayuth nuk mund të binden se vendi ka vuajtur mjaftueshëm ”.

Ndërsa struktura e fuqisë së Tajlandës mbetet e paprekur, Rung thotë se lufta e ideve tashmë është fituar.

Ajo thotë se suksesi më i madh i studentëve ishte krijimi i një shtegu të ri për diskutim të hapur rreth monarkisë – dhe se vendi nuk do të ishte kurrë i njëjtë. Në përgjigje të kritikave publike ndaj pallatit, makina PR e familjes mbretërore organizoi ngjarje të shumta publike ku mbretëruesit mund të kishin një shans për të përshëndetur familjen mbretërore. Ishte hera e parë që familja mbretërore doli në rrugë për të takuar mbështetësit e tyre në dekada.

“E dija që mund të më duhet të përballem me pasojat e ardhshme,” tha Rung duke reflektuar mbi 59 ditët e saj të kaluara pas hekurave. “Dhe tani sot, unë kam qenë në luftë me veten time. Unë kam qenë në luftë për vendimin nëse do të vazhdoj me këtë lëvizje apo jo. Por gjatë ditëve të fundit, kam vendosur që do të vazhdoj të luftoj. Sepse në këtë lojë, ju duhet të fitoni pa marrë parasysh çfarë. ”

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb